Hindistan’da göz cerrahlarına ilham veren bir idol

1981’de Hindistan’da mercek yerleştirme (GİL), 1994’te Lasik ameliyat yapılmasının öncüsü olduğunu belirten Dr. Singh, şimdiye kadar 10 binden fazla katarakt ameliyatı 4 binden fazla lasik cerrahi operasyonu gerçekleştirmiş. Dr. K.D. Singh’in oğlu da göz doktoru ve Hindistan’ın 3 eyaletinde 7 göz merkezine sahipler. Kuzey Hindistan’da genç göz cerrahlarına ilham veren idol durumunda olan Dr. K.D. Singh’i hem daha yakından tanıdık, hem de Hindistan’ın büyülü dünyasına bir yolculuk gerçekleştirdik.

Akademik geçmişinizden bahseder misiniz?

Amritsar Tıp Okulu’nda göz hastalıkları ihtisasımı yaptım.

Günlük ve iş hayatınız hakkında bize bilgi verir misiniz?

Kariyerime Pathankot Devlet Hastanesi’nde 5 yıl tıbbi görevli olarak çalışarak başladım. Bu zaman zarfında çene cerrahı Dr. Lovlin’le evlendim, amaçlarıma odaklanmam ve eşimin desteğiyle 29 yaşında çok gençken kendi kliniğimi açtım. 1981’de Hindistan’da GİL yerleştirme, 1994’te lasik ameliyat yapılmasının öncüsü oldum. Şimdiye kadar 10 binden fazla katarakt ameliyatı 4 binden fazla lasik cerrahi operasyon yaptım. Oğlum Dr. J. P. Singh de göz cerrahı. Benim izimden gidiyor. Oğlum, Dr. K.D ismini alan göz hastanesinde çalışmalarına devam ediyor. Şu anda başarılı bir şekilde çalışan Hindistan’ın 3 eyaletinde oğlumla birlikte 7 göz merkezimiz var.

Hindistan’da yaşamak nasıl bir duygu?

Hindistan tatil için ideal ülkelerden biri. Gelenekleri ve adetleri ile tanınır. Hindistan çeşitli dinler ve çeşitli etnik grupların olduğu bir ülkedir; farklılıkların birleşmesiyle meşhurdur. Farklı dinlere ve kültürlere sahip olan insanlar, ahenk içinde Hindistan’da birarada yaşarlar. Çeşitli dinler ve kültürler Hindistan’ın birlik kimliğini oluştururlar. Bir zamanlar Moğol imparatorunun söylediği meşhur bir söz vardır: “Eğer cennet dünyadaysa orası Keşmir’dir.” Srinagar yazın gidilen eyaletin baş şehridir ve göller şehri olarak meşhurdur. Srinagar’da görülmeye değer meşhur yerlerden birkaçı; Nishat Bahçesi, Mughal Bahçesi, Shankracharya tapınağı ve Hazaratbal Shrine’dir. Turistler arasında, yüzer evler Shikaras, yerleşim yeri olarak popülerdir. Mughal Sanatının bir diğer örneği Taj Mahal’dir. 7 köşeli olarak Agra şehrinde yer alır. Varolan en meşhur insan yapımı abidedir. Hindistan’ın başkenti olan Delhi, geleneklerin ve modern yaşamın karışımıdır. Pek çok tarihi abideleri vardır; Red Fort, Jama Masjid, Tughlaqabad Kalesi, Lotus Tapınağı, Akshardham Tapınağı ve diğer turistik noktalar. Eski Delhi, yiyicileri ile meşhurdur. Devasa dudaklarını tabak gibi kullanırlar. Eski Delhi’deki en meşhur restorant Mughlai Cuisine’dir. Uluslararası Ocak başında, İtalyan, Fas, Çin vs yemeklerini bulabilirsiniz.

Jaisalmer Hindistan’ın batı sahilinde yer alan Rajasthan eyaletindedir. Burada kumlar üzerinde deve safarisi yapmak unutulmayacak bir deneyimdir. Penjab’daki Amritsar altın tapınağı Swaran Mandır olarak bilinir; meşhur haç yeridir.

Hobileriniz nelerdir, dinlenmek için neler yapıyorsunuz?

Göz doktorluğundan başka benim tutkularım fotoğraf çekmek ve şarkı söylemek. Çok güzel manzaraları anında çekebilmenin verdiği tatmin dünyadaki hiçbir şeye değişilmez. Fotoğrafçılık insanlara çevreyi ve doğayı anlamayı öğretir. Yorucu bir günden sonra müzikle şarkı söyleme ve torun “Joy” ile eğlenmekten daha rahatlatıcı birşey olamaz.

Hindistan’ın en popüler kültürel yemekleri neler?

Hindistan’daki kebaplar dünyanın her tarafında meşhurdur. En tanınan penca kebabı Punjabi cuisine (chicken tikka masala ) tavuktan yapılır. & makki roti saag da en popüler yiyecektir.

Ophthalmology Life 2014 20. Sayı