Vintage Pasta Trendi Başladı

Vintage pasta trendi, retro tasarımların görkemli bir dönüş yaptığı günümüzde en çok tercih edilen pasta çeşitleri arasında yer alıyor. Geçmişe duyulan özlemin bir simgesi olarak en çok 80’li ve 90’lı yıllarda çocukluğunu ya da gençliğini yaşamış kişiler tarafından talep edilen vintage pastalar, özel etkinliklere nostaljik bir dokunuşta bulunuyor. Tüketicilerin artık temiz içerikli, görüntüsü kadar tadıyla da geçmişi anımsatan, ev yapımı lezzetinde pastalar talep ettiklerine dikkat çeken Ginger İstanbul Kurucusu Yasemin Önal, vintage pasta trendini tüm yönleriyle anlattı. Ginger İstanbul’un kurucusu Yasemin Önal, vintage pastaların son zamanların yükselen yıldızı olmaya başladığının altını çizerek şunları söyledi; “Çocukluğumuzdaki gibi klasik tarzda dekore edilen pastaların, yani retro, vintage ya da nostaljik pasta şeklinde ifade edilen pasta görünümünün son zamanlarda yeniden talep edildiğini sıklıkla gözlemliyoruz. İnsanlar geçmişe duydukları özlemle çocukluk ya da gençlik yıllarını anımsatan nostaljik detayları, pasta dekorasyonlarının üstünde yeniden görmek istiyorlar.”

Vintage pasta talebinin pastanın içeriğine de yansıdığını ifade eden Yasemin Önal, “İnsanlar artık görüntüsü kadar, tadıyla da geçmişi anımsatan, ev yapımı lezzetinde pastalar talep ediyorlar. Eskiden dışarıda yeme içme kültürünün çok fazla yaygın olmamasından dolayı pastalar çoğunlukla evlerde annelerimiz, büyük annelerimiz veya komşu teyzelerimiz tarafından yapılırdı. Günümüzde ise istisnalar haricinde, gıdanın fabrikasyon yöntemlerle üretilmesinin yaygınlaşması ve malzeme kalitesinin düşmesi ne yazık ki lezzete de olumsuz yönde yansıyor, bu da pastalarda eski tadı alamamamıza neden oluyor. Tüm bu sebeplerle vintage pasta trendine artan talep ile artık pastanın tarzı kadar lezzetinin de nostaljik özlemi gidermesi bekleniyor.” diye konuştu. 

En büyük talep 80’lerin ve 90’ların çocuklarından

Çocukluğunu ve gençliğini yetmişli, seksenli, doksanlı yıllarda geçirenlerin vintage pastaları sıklıkla tercih ettiğini dile getiren Yasemin Önal, “Ginger İstanbul’da müşterilerimize kişiye özel ürünler sunmak önceliklerimiz arasında yer alıyor. Pasta tasarımının kişinin ve etkinliğin tarzına uyum sağlaması, farklı beğenilere göre kişiselleştirilmesi gerekiyor. Vintage pastaların en çok hangi kutlamalara uyum sağladığı ise tamamen kişinin tarzı ile ilgili. Pasta ve konsept uyumu, etkinlikler ve kutlamalar için çok önemli. Bir örnek vermem gerekirse, 80’ler ve 90’lar konseptli partilerin vintage pasta teması ile çok uyumlu olacağını söyleyebilirim” dedi.

Kişiye özel nostaljik tasarımla zamanda yolculuk

Bir vintage pastayı güzel kılanın, onun kişiye hissettirdikleri olduğunun altını çizen Önal bu konuyla ilgili bir deneyimini de şöyle paylaştı: “Temmuz ayında yaptığımız bir 60 yaş pastasında, doğum günü sahibinin 1964 yılında, 1 yaş doğum günü pastasını üflerken çekilen fotoğrafını ailesi bize gönderdi. Bizde fotoğraftaki bembeyaz vintage pastanın hem görünümüyle hem de şeftali içeriğiyle aynısını hazırladık. Pastasını daha özel hale getirmek için bu kişinin söz konusu 1 yaş doğum günü fotoğrafını da şeker hamuru baskısı yapıp çerçeveledikten sonra yanına dik bir şekilde yerleştirdik. Böylelikle müşterimiz 60. yaşını kutlarken, 1 yaş doğum gününde üflediği pastanın aynısını üflemiş oldu. Pastasının yanına yerleştirdiğimiz şeker hamuru 1 yaş fotoğrafıyla da güzel bir öncesi/sonrası deneyimiyle keyiflenmesi bizi de çok mutlu etti.”