“Bir viskoelastikte olması gereken tüm iyi özellikler Protectalon’da var”

Doktorluk hayatı boyunca son 20 yıldır piyasadaki değişik viskoelastikleri deneyen Opr. Dr. Ferşat Muhacir, deneyimleri sonucunda son zamanlarda ameliyatlarında yalnızca Protectalon’u tercih ediyor. Dr. Muhacir’e protectalon’da üstün gördüğü yönleri sorduk.

Protectalon’un en çok hangi formlarını kullanıyorsunuz?

% 3’lük ve % 1,6’lık formlarını kullanıyorum.

Protectalon’u reolojik özelikleri bakımından değerlendirir misiniz?

Protectalon’un reolojik özellikleri çok iyi. %3’lüğü tam dispersif özelikte. Oldukça etkili endotel koruması sağlıyor. %1.4 ve %1,6’lık versiyonları da tam istenilen kohesif özelliklere sahip. Gerek dispersif, gerekse de kohesif formları ön kamaradan çok kolay aspire edilerek temizlenebiliyor. Bu da post op dönemde GİB’da herhangi bir kontrolsuz yükselmeyi engellemiş olur.

Hiç inflamasyon yaşadığınız oldu mu?

Protectalon kullanmadan önce, post-op dönemde bazı viskoelastik çeşitleri ile inflamasyon yaşıyorduk, ön kamerada endoftalmiye yakın görüntüler bile ortaya çıkarabiliyor ve beni korkutuyordu, beni tedirgin eden şeylerdi. Protectalon kullandığımdan bu yana ise bu etki sıfır. Mükemmel bir postop ön kamera, vücut protectalon’a hiçbir şekilde herhangi bir inflamatuar reaksiyon göstermiyor. Dolayısıyla post-op birinci günlerde ve sonraki günlerde çok daha saydam bir kornea ve çok daha sakin bir ön kamara göz karşımıza çıkıyor.

Öne çıkan başka özellikleri var mı?

Yüksek standartta bir ambalajı var ve bu kalite de bize çok güven veriyor. Piyasada çok iddialı ürünler de var, ama bana göre Protectalon şu anda fiyat/performans olarak en iyilerindendir. Viskoelastik çok büyük bir mühendislik, Ar-Ge sonucunda geliştirilebilen bir ürün. Yüksek kalitede böyle bir ürünün Türkiye’de üretiliyor olması hakikaten çok sevindirici. Ürün kaliteli olduğu sürece yerli olması bizi daha da memnun eder. Ayrıca bu vesile ile, böyle yüksek kalitedeki ürünleri biz göz hekimlerin hizmetine yoğun emekleri neticesinde sunan tüm VSY Biotechnology ekibini kutlarım bundan sonra çıkacak olan yeni ürünlerini de merakla takip edeceğim.

Ophtalmology Life 2016 24. Sayı