Prof. Dr. Hasan Ali Bayhan ile Enova Deneyimi Üzerine

Yeni nesil EnovaTM Hidrofobik Göz İçi Lensi’ni yaklaşık bir yıldır yüze yakın hastaya uygulayan Prof. Dr. Hasan Ali Bayhan’a deneyimlerini sorduk.

Uygulamalarınız sırasında EnovaTM’nin öne çıkan özellikleri nelerdir?

EnovaTM Göz İçi Lensi implantasyonu genel olarak kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Göz içinde açılma süreci rahat. Kontrollü bir şekilde açılıyor. Hidrofobik bir lensten beklenen şekilde sertliği uygun ve gayet stabil. Plate haptik olması implantasyon kolaylaştırıcı başka bir etken. Rutin klinik pratiğimde de plate haptik kullandığım için plate haptiğe alışkınım ve daha kontrollü olduğunu düşünüyorum. EnovaTM plate haptikle desantralizsyon sorunu yaşamadım, GİL altından viskoelastik temizlenmesi bence gayet kolaylıkla yapılabiliyor. Stabilitesi çok iyi.

Hastalardan ne tür geri bildirimler alıyorsunuz?

Hastalarımız gayet iyi ve rahat hissediyor. Gece görme problemi halo, glare gibi sıkıntısı olan hastamız olmadı. Mevcut hastalarımızdan da henüz takipleri erken olmasına rağmen 6 aylık süreçte arka kapsül kesafeti olan hastamız bulunmuyor.

Hekim ve hasta açısından genel olarak EnovaTM lensini değerlendirir misiniz?

Hastalarımızın genel olarak görme kalitesi gayet iyi. Hekim açısından ise ameliyat sonrası hedef refraksiyonu tutturabilmek çok önemli. Postoperatif refraksiyon hedefini sağlamada başarılı olduğunu söyleyebilirim. Hastalarımızın hemen hemen tamamı hedef refraksiyon açısından +- 0,50 dioptri aralığında idi.

Şimdiye kadar hiç bir yakınınıza uyguladınız mı?

Kliniğimizde asistanımızın dayısına uyguladık ayrıca göz ameliyat hemşiremin amcasına uyguladık.

EnovaTM’yı katarakt uygulamaları açısından göz hekimlerine tavsiye eder misiniz?

EnovaTM’yı yeni teknoloji glistening free olması, hidrofobik bir lens olması, kolay implantasyonu ve lens stabilizasyonu açısından güvenli olması nedeni ile tüm hekimlere tavsiye ederim.

Ophthalmology Life 35. Sayı