Bir facebook fenomeni: Opr. Dr. İbrahim Yaşar

Opr. Dr. İbrahim Yaşar, mesleğinin kendisine sunduğu gözle ilgili bilgileri fotoğrafçılıkta kullanan bir sanatçı. Yaşar, çektiği fotoğrafların her biri için kendi öyküsünü yansıtan yazılar yazıyor ve bunları özel Facebook sayfasında yayınlıyor; 2 binin üzerinde kişi İbrahim Yaşar’ın bu kısa öykülü fotoğraflarını takip ediyor.

İbrahim Yaşar, tam profesyonel fotoğraf makinesi ile çekimler yapıyor. İş yoğunluğu nedeniyle sık sık çekim yapamasa da en az birkaç haftada bir çekime çıkıyor ve hayranları ile yeni fotoğraflarını paylaşıyor. Biz de Yaşar’a bir göz doktoru olarak fotoğraf sanatıyla kurduğu bağı sorduk. “Güzel fotoğraf her insanın hoşuna gider. Ben de elimden geldikçe zamanım oldukça, çekip paylaşıyorum. Bu da zamanla insanların ilgisini çekti” diyen İbrahim Yaşar’a fotoğrafçılığa başlama serüvenini anlatmasını istediğimizde şöyle cevap veriyor: “Fotoğrafa ilgim önceden de vardı. Işığa ve fotoğrafa olan ilgim ve merakım göz doktoru olduktan sonra daha da arttı ve aktif olarak çekim yapmaya başladım. Göz ile fotoğraf makinesi aynı temel mekanizmalar ile çalışır. Gözün nasıl gördüğünü anlayınca, çok rahat bir şekilde fotoğraf makinesini de anlayabilirsiniz. Göz doktoru olmam fotoğrafçılık işinin temellerini çabuk kavramamı sağladı.”

Yaşar, yazılarıyla ilgili, “içselleştirdiğim konuları çektiğim fotoğraflar ile birlikte harmanlamak istiyorum. Bu düşünce, fotoğraf çekimine ilk başladığım zamanlardan beri vardı. Fotoğrafa bir şeyler yazmazsam sanki çorbanın tuzu eksik kalmış gibi oluyor” açıklamasını yapıyor.

DOĞA EN SANATSAL OBJE

Fotoğraf konusunda herhangi bir sınırlamasının olmadığını, her tür fotoğraf alanının ilgisini çektiğini aktaran Yaşar, buna karşın genellikle doğa fotoğrafları çektiğini belirterek, “Çünkü doğa, fotoğraflanmayı en fazla hak eden en sanatsal objedir bence” diyor. Fotoğraf çekmeyi çok sevdiğini ifade eden Yaşar, fotoğrafların sanatsal olduğu kadar duygusal ve felsefi bir çalışma anlamına geldiğini vurguluyor. Her insanın bir fotoğrafı kendi iç dünyasına göre duygularıyla yorumladığını kaydeden Yaşar, “ben de her fotoğrafımı kendi tasavvuf anlayışıma göre yorumluyorum. Yaradanın dış dünyadaki sanatını bu vesile ile kaydetmek, normalde farkında olmadığımız ayrıntıların ve güzelliklerin farkına varmamızı ve evrene bakış açımızın genişlemesini sağlıyor. Hayatta bir güzelliği, bir anı güzel bir şekilde kaydetmek benim için çok önemlidir” diye konuşuyor. Yaşar çektiği fotoğrafları netten yayınlamak ve insanlarla paylaşmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, her insanın güzel yaptığı bir işin diğer insanlarca görülmesini ve takdir edilmesini istediğini dile getiriyor.

İbrahim Yaşar’ın facebook sayfasına linkten ulaşabilirsiniz:

https://tr-tr.facebook.com/IbrahimYasarPhotography

Ophthalmology Life 2015 22. Sayı