“Ata Binmek Özgürlüktür”

PROF. DR. SAFİYE YILMAZ, AT BİNMENİN HAYATTAKİ EN BÜYÜK TUTKULARINDAN BİRİ OLAN ÖZGÜRLÜĞÜ SUNDUĞUNU BELİRTEREK, “ÖZGÜRLÜK DUYGUSUNU EN YOĞUN YAŞADIĞIM ALANLARDAN BİRİ AT BİNMEDİR.” DİYOR.

Ata binme tutkunuz ne zaman başladı?

İlkokul 2’inci sınıftayken babam beni, at sporuna ilgi duymam için Buca Atlı Spor Kulübü’ne götürürdü. Önceleri korktuğum, uzak durduğum bu spor, kulüpte atları severken, atlarla aramda çok güzel bir bağ oluştuğunu fark etmem üzerine ilgimi çekmeye başladı. Böylece korkumu da yenmiş oldum.

O yıllarda kulüp atları ile bu sporu yapmaya başladım. İlkokul çağlarında düzenli olarak yaptığım bu spor, bir koşuda dizimi sakatlamam nedeniyle oluşan korkum yüzünden yazık ki ortaokul ve lise çağlarında devam etmedi.

Ancak içimde atlara karşı oluşan aşk hiç bitmedi. Hayatımdaki doçentlik, profesörlük, iki kızımın bebeklik dönemleri, kurduğumuz yeni işin oturtulması gibi birçok zorlu süreci geçirip, kendimle yeniden baş başa kaldığımda “Ne yapıyorum kendim için?” diye sorgulamaya başladım.

ANNE VE KIZIN ORTAK TUTKUSU

Peki, sonrasında at binmeye mi başladınız?

Evet. Özgürlük hayattaki en büyük tutkularımdan biridir. Özgürlük duygusunu en yoğun yaşadığım alanlardan birinin at binme olduğunu hatırladım ve yeniden üç yıl önce bu spora başladım.

Bu sefer yanımda harika bir arkadaşım da vardı: Büyük kızım. Zamanında babamla aramdaki en güzel paylaşımlarımızdan biri ve her hafta sonu kaçamağımız olan binicilik sporu şimdi benim, kızımla aramdaki güçlü bağlardan biri oldu. Kızımla aynı hobiyi paylaşıyor olmak ikimize de büyük keyif veriyor. İkimiz de keyif almaya başlayınca kendimize ait bir atımızın olmasını arzu ettik.

Çünkü aslında bu sporu yapacaksanız kendinize ait ve tüm özelliklerini bildiğiniz, onun da sizin tüm özelliklerinizi bilen bir atınızın olması şart. Güzel bir at satın aldık. Kızımın derslerinden bunaldığı zamanlarda en büyük destekçisi atı ile geçirdiği zamanlar oldu.

At biniciliği sizin için ne ifade ediyor?

At biniciliği bana özgürlük, huzur ve dengeyi ifade ediyor. Hayatta aslında en çok sahip olmayı arzuladığımız üç değerli duygu da bunlar sanırım. Atın üzerindeyken sanki başka bir dünyada gibiyim. Tüm dertleri unuttuğum saatler oluyor, orada geçirdiğim anlar. Atlar hisleri olan hayvanlar ve sahibi ile arasında inanılmaz bir bağ kuruyor. Sadece onun yanında olmak, onu beslemek, sevmek bile insana inanılmaz huzur veriyor ve bana göre şu an için yapabileceğim en iyi meditasyonlardan biri gibi geliyor bu spor. Binicilik sporuyla ilgilenmek için kişinin isteği çok önemlidir. İsteksiz bir şekilde yapılan binicilik sporunda atla iletişim kurulamamakta ve başarılı olunamamaktadır. Binicilik sporunda kullanılacak olan at ile vakit geçirilmeli ve yakın bir dostluk kurulmalıdır.

DENGE HER ŞEY

At binmenin en önemli unsurlarından olan denge nasıl sağlanıyor?

Atın üzerindeyken; siz, kaslarınız ve atınız arasında inanılmaz bir dengenin olması gerekiyor. Atın üzerindeyken aslında oturuyor gibi değilsiniz, hafif yukarı kalkık durmanız ve bacak kaslarınızın çok güçlü olması gerekiyor. Çizmelerinizden tüm desteği alarak atın üzerindeki duruşunuzu, atınızın hızını ayarlayabiliyorsunuz. Atın üzerinde adeta uçarken özgürlük hissi yaşamamak zaten imkânsız. O hızla koşarken, hem atın üzerinde düşmeden sabit kalmaya hem hızınızı ayarlamaya çalışıyorsunuz. Kaslarınız ve beyniniz aynı anda çok uyumlu ve hızlı çalışmak zorunda. İnanılmaz bir adrenalin salgılıyorsunuz.

Ata soldan binilmeli ve dizginler ele alınmalıdır. Baş, omuz, kalça ve topuk aynı hizada durmalı ve sanki ayakta duruluyormuş gibi oturulmalıdır. Ata yön vermek için sadece el ve dizginler kullanılmamalı, vücut aktif bir şekilde yön vermeye çalışmalıdır.

Bir atın sorumluluğunu alırken size destek olan kişiler var mı?

At sahibi olmak elbette anlattığım kadar basit bir iş değil. Çünkü düzenli bakım gerektiriyor. Bununla ilgilenen ve buna zaman ayıran özel insanlar olmasa tamamen tek başınıza bir atın sorumluluğunu almak oldukça zor bir iş. Biz de bu konuda bir kulüpten ve atlarla ilgilenen bir seyisten destek alıyoruz.

Binicilik sporunun kişiliğinize ve yaşamınıza etkileri nelerdir?

Binicilik sporuyla ilgilenen kişilerin oturuşu bile değişmekte, bir düzene girmektedir. Binicilik sporuyla uğraşan kişinin kendine güveni gelişmekte olup insanlara güvenmeyi de öğrenmektedir. Ata ve diğer hayvanlara saygı duymayı öğrenen binici, atların bakımı ile ilgilendiğinden sorumluluk duygusunda gelişme olmaktadır.

At binme sırasında bütün kaslar aktif olarak çalışmakta ve dayanıklılık artmaktadır. Atın üzerinde özgürce spor yapmak bir terapi kadar iyi gelmektedir, bütün stresi ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca aynı sporu yapan insanlarla geçirdiğiniz zamanlar sizi daha sosyal ve dışa dönük yapmaktadır. Tüm bunları kendi yaşantımda gözlemlediğim için benim mesleki ve özel yaşantımdan kaçışımın en güzel saatleri, atlarla geçirdiğim saatler diyebilirim.

Ayrıca çok iyi kalori yaktığım gerçeğini de bildikçe binicilik sporunun bana kattıkları paha biçilmez oluyor.

İKİ MAVİNİN ÖZGÜRLÜĞÜ

Yelken sporu ve dalışla ilginiz ne düzeyde?

Binicilik sporu dışında dalış ve yelken sporu ile ilgileniyorum. Sanırım iki mavi de beni çok çekiyor, biri ata binerken sonsuz yükseklikte gördüğüm gökyüzü, diğeri dalarken sonsuz derinlikte gördüğüm deniz mavisi. İkisi de bana özgürlük ve denge hissini en güzel haliyle sunuyor. Dalış sporuna 3 yıl önce başladım, 3 Yıldız Dalıcı Belgesi aldım. Ayrıca PSS Nitrox Dalış Sertifikası ve PSS Open Water Diver Sertifikası’na sahibim. Su altında olağanüstü görselliğe dayalı bir macera yaşamak istiyorsanız dalış sporu vazgeçilmezleriniz arasında yerini alır. Masmavi derinliklerin altında geçirdiğiniz her bir dakika, hayatınızda yerinin doldurulamayacağı anıları biriktirmenizi sağlar. Üstelik bu sporu yaparken keşfedeceğiniz birçok şey bu sporu sizin için vazgeçilmez hale getirir.

Ophthalmology Life 35. Sayı