Yeni Nesil Enova Bir Hidrofobik Göz İçi Lensinden Çok Daha Fazlasını Sunuyor

EnovaTM, “% 100 Glistening- Free Yeni Nesil Hidrofobik Akrilik GİL” üst düzey optik ve mekanik özellikleriyle oftalmoloji dünyasına yenilik getiriyor. EnovaTM nın özgün biyomateryalinin glistening oluşumuna karşı güçlü bir dirence sahip olduğu, sıfır glistening ve sıfır haze gösterdiği kanıtlandı.
Utah Üniversitesi, John A. Moran Göz Merkezi Intermountain Oküler Araştırma Merkezi’ndeki Mamalis Werner Laboratuvarı’nda %100 Glistening- Free Hidrofobik EnovaTM GİL performans çalışması başarıyla sonuçlandı. EnovaTM nın – 2,0 ° C glass transition temperature (Tg) değeri ise üst düzeyde esneklik ve göz içerisinde kontrollü açılma sağlıyor. Ameliyat öncesi ısıtma veya özel ortam şartı gerektirmiyor.
Kartuşta katlanma aşamasında EnovaTM  nın kuruma ve sertleşme riski yok ve ameliyatlarda zaman esnekliği sağlıyor. Tüm dünyada kullanılmaya başlayan EnovaTM GİL, Türkiye’de de başarılı uygulamalarla göz dolduruyor.
EnovaTM nın implantasyonunu gerçekleştiren Prof. Dr. Orkun Müftüoğlu, Doç. Dr. Yusuf Yıldırım ve Opr. Dr. İrfan Durukan göz içi lens uygulamasıyla ilgili değerlendirmelerini paylaştılar.

PROF. DR. ORKUN MÜFTÜOĞLU: “GÖRÜNTÜ KALİTESİ ÖNEMLİ”

EnovaTM, göz hekimleri olarak beklediğimiz kaliteli bir materyale sahip. VSY Biotechnology özellikle göz içi lensleri ile ilgili ar-ge alanında dünyanın öncü firması olmaya kendini adamış ve optik yeniliklerde ülkemizde de öncü olmayı sürdürüyor. Çok yüksek dioptrileri de kapsayan mükemmel torik teknolojisi, yüksek derecede hipermetrop ve miyoplar için GİL üretimi, multifokal ve trifokaller, trinova teknolojisi. Şimdi de bu optik teknolojisi çok güzel bir kumaşla yani hidrofobik bir materyalle buluştu. EnovaTM ismini duyalı yıllar oldu, yani bir günde çıkmadı. Materyal en iyiye gelene kadar yıllarca çalışıldı ve çok kaliteli bir hale getirildi. Su içeriği diğer materyallerden çok daha fazla bu nedenle Glistening- parlama olmamakta. Çok kaliteli bir lensimiz var artık.
Plate haptik EnovaTM kullandım sanki hidrofilik gibi kolay açılmakta ve yerleştirilmekte. Hastalar görüntü kalitesinden çok memnunlar. Daha çok konuşacağız bu lensi…

DOÇ. DR. YUSUF YILDIRIM: “STABİLİTESİ OLDUKÇA İYİ”

%100 glistening free, % 7 su içerikli hidrofobik bir lens olan EnovaTM’nın kartuj sistemine yüklenmesi kolay ve göz içine yerleştirilmesi rahat. Plate haptik yapıdaki lensin ameliyat esnasında ve sonrasında kapsül içindeki stabilitesi oldukça iyi. Lensin asferik yapısı, % 100 glistening free olması optik performansını artırıyor. Öngörülebilir refraktif sonuçlar ile yüksek hasta memnuniyeti sağlıyor.
TOD Ulusal Kongresi ve Canlı Cerrahi Bileşik Toplantısı’nda da Hidrofobik Monofokol Enova’nın implantasyonunu yaparak meslektaşlarımla bu yeni GİL’in uygulanışı ve sonuçları hakkındaki bilgileri paylaştım. EnovaTM’nın oftalmoloji camiasına katkıları olacağını düşünüyorum, hayırlı uğurlu olsun!

OPR. DR. İRFAN DURUKAN: “ARTIK PARLAMA ŞİKÂYETİ HİÇ GELMİYOR”

EnovaTM lenslerini kullandık. İmplantasyonu ve göz içinde duruşu gayet tatmin edici. Bununla birlikte asıl dikkat çekici nokta daha önce geleneksel lenslerde hastalarda fark edilen parlama şikâyetinin artık görülmüyor olması.

 

Ophthalmology Life 34. Sayı