VSY BIOTECHNOLOGY HİNDİSTAN ÜLKE MÜDÜRÜ DHARMESH GOHEL ANLATIYOR

VSY BIOTECHNOLOGY INDIA COUNTRY MANAGER DHARMESH GOHEL STATES

“THE MOST INNOVATIVE PRODUCT ACRIVA TRINOVA PRO C PUPIL ADAPTIVE® WILL
CHANGE THE MARKET IN THE PREMIUM IOL SEGMENT”

VSY Biotechnology, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Hindistan pazarında da etkin rol oynuyor. 90 ülkede ürünleri kullanılan uluslararası firmanın, Hindistan’a yeni ülke müdürü atandı. Daha önce pazarlama müdürü olarak görev yapan ve 2019 yılından bu yana VSY Biotechnology’de yer alan Dharmesh Gohel, Hindistan’ın yeni ülke müdürü oldu. Gohel ile yaptıkları çalışmalar, Hindistan pazarı ve Acriva Trinova Pro Pupil Adaptive® yeni teknolojik göz içi lensinin Hindistan pazarına etkilerini konuştuk. Gohel “Trinova Pro C Hindistan’da premium IOL segmentinde pazarı değiştirecek.” dedi.

VSY Biotechnology plays an active role in the Indian market and worldwide. VSY Biotechnology, the international company whose products are used in 90 countries, has appointed a new Country Manager. Dharmesh Gohel, who previously served as the marketing manager for VSY Biotechnology India and has been working at VSY Biotechnology since 2019, has been appointed the new country manager for India. We talked with Gohel about the Indian market and the impact of the Acriva Trinova Pro Pupil Adaptive® new technological intraocular lens on the Indian market. Gohel stated, ‘‘Trinova Pro C will change the market in the premium IOL segment in India.’’

Kendiniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Oftalmoloji sektöründe 24 yıllık tecrübeye sahibim. Hindistan’da Baroda şehrinde B.Sc M.S. Üniversitesi’nde okudum. Sorumluluklarım nedeniyle okurken bir yandan iş hayatına da atıldım. Hem işte hem okulda çalışarak eğitimimi tamamladım. Ailemin tek erkek çocuğuyum. Güzel bir kızım ve eşim var. Babamı 2018’de kaybettim ve bu yüzden bugün evimin geçimini sağlayan tek kişiyim.

Can you provide some information about yourself?

I am Dharmesh Gohel, Country Manager for VSY Biotechnology India. I have 24 years of Ophthalmic experience in the surgical field. I have a bachelor’s degree in Science from M.S. University, Baroda, India. I supported myself with various jobs while studying at university. I am an only child. I have a beautiful daughter and wife. Unfortunately, I lost my father in 2018, so I am the only person in my family providing an income.

Oftalmoloji kariyerinize nasıl başladınız?

1997 yılında, GİL ve cerrahi aletler alanında, Samir Surgitech India PVt. Ltd. ile oftalmoloji alanındaki kariyerime başladım, beş buçuk yıl boyunca bu şirkete devam ettim. Alcon Labhitabetleri Hindistan benim ikinci şirketimdi, orada yaklaşık on yıl boyunca satış uzmanı, kıdemli satış uzmanı, cerrahi aletler uzmanı, danışman, Batı ülkeleri Fako Gelişim Müdürü gibi farklı unvanlarla görev aldım. Alcon’dan sonra 2014 yılında, Biotech Healthcare’e Hindistan Pazarlama Müdürü olarak katıldım ve orada yaklaşık beş yıl çalıştım. Nisan 2019’da ise VSY Biotechnology Hindistan’a pazarlama müdürü olarak katıldım ve bugün VSY Biotechnology’de Hindistan Ülke Müdürü olarak çalışıyorum.

When did you start your Ophthalmology career?

I started my Ophthalmic career in 1997 at Samir Surgitech India PVT. Ltd., selling IOLs and surgical blades. I then joined Alcon Laboratories India in 2004, where I worked for almost ten years with several job titles, including Sales Executive, Sr. Sales Executive, Mentor, Instrument Specialist, and Phaco Development Manager – West. After Alcon, I joined Biotech Healthcare in 2014 as Sr. marketing manager for India, a position I occupied for almost five years. In April 2019, I joined VSY Biotechnology India as a Marketing Manager and today I am the Country manager of VSY Biotechnology India.

Çalışmalarınızda en çok faydalı gördüğünüz konular nelerdir?

Vakit geçirmek için en çok tercih ettiğim mekân ameliyathaneler. Ameliyathaneler, benim için hekimlerle çalışma şansı bulduğum ve profesyonel açıdan faydalarını edindiğim çok önemli yerlerdir. Dr. Rupa Jain, Dr. R.C. Paul, Dr. Ram Kaushik gibi öğretmenlerim aracılığıyla cerrahi adımlar, sorunlar ve çözümler hakkında çok şey öğrendim. Edindiğim becerileri işimle birleştirerek değerlendirdim ve Hindistan’daki oftalmologlarla çalışarak, onlarla konuşarak iş pratiklerinde ürünlerimizi kullanmaları için önerilerde bulundum.

What is the part of your job you like best?

My preferred place to spend time is the OR, where I have the chance to work with the doctors; professionally speaking, this is highly beneficial and allows me to create personal rapport. For example, I learned a great deal about finding solutions for problems and surgical procedures in the OR from doctors such as Dr. Rupa Jain, Dr. R C Paul, Dr. Ram Kaushik, etc. In addition, I have utilized my OR skills and knowledge to provide suggestions to improve the practices of Ophthalmologists throughout India.

 

 

 

 

 

Hindistan pazarındaki ekibinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Bugün VSY, Hindistan’da toplam 17 kişi istihdam ediyor. 13 kişi satış departmanında bulunuyor. 2022 sonunda istihdam sayımız 19’a ulaşacak. Oftalmoloji ve ortopedide sektörel ihtiyaçlara yönelik faaliyet gösteriyoruz.

Ekibim Oftalmoloji alanında, cerrahide en az beş yılın üzerinde deneyime sahip. Daha önce ekibimdeki insanların yüzde 90’ı ile farklı şirketlerde çalışmıştım, bu nedenle her ekip üyesini çok iyi tanıyorum. Hindistan ekibinin Oftalmoloji bilgisi, ameliyathane kültürü, müşteri odaklılık, hedef odaklılık, sorunlara karşı yerel çözüm bulma ve ekip çalışması konularında yüksek bir güce sahip olduğuna inanıyorum. Hindistan’da da diğer ülkelerdekiler gibi iş yapan insanlar, iş yerinde de sağlıklı iletişim kurabilendir. Bugün ekibimin her üyesi, yerel dillerini, ilişkilerini kullanabileceği ve işlerini büyütebileceği şekilde kendi kasabasında çalışıyor. Ortopedi departmanımız son dönemlerde daha da canlandı, önümüzdeki yıllarda Hindistan’da bu çalışmaların olumlu etkilerini göreceğiz. Odak noktamız, bu teknolojik ürünleri sektörle buluşturmak için önemli kongrelere, canlı cerrahi oturumlarına, CME’lere, RTM’lere, akşam yemeği toplantılarına vs. katılmak, maksimum pazarlama faaliyetleri yapmak, marka farkındalığını artırmaktır.

Can you tell us about your team and your works in the Indian market?

Today, VSY Biotechnology employs a total of 17 people in India. 13 people are in the sales department. The end of 2022 will mark the 19 employes of VSY Biotechnology India. We operate for sectoral needs in ophthalmology and orthopedics. My team is accomplished in Ophthalmology, each member having a minimum of 5+ years of experience; they have all worked extensively in the surgical field. I had worked with 90% of the people in my team before when I was employed in other companies; as a result, I know each team member exceptionally well. I firmly believe that Team India is very accomplished regarding Ophthalmic knowledge, OR culture, and customer focus. They are also target – oriented and very good at finding solutions for problems and engaging in activities that require teamwork. In India, like in other countries, good business tends to come from those who get along well with other people. Today, each team member works in their own town where they can use their local language, utilize their connections, growing the business in the process. The Ortho department is gaining more and more business; in the coming years, we will see Ortho have a tremendous positive impact in India. We aim to engage in marketing activities as much as possible such as participating in major congresses, live surgery sessions, CMEs, RTMs, dinner meets, counselor meetings, and counselor training. With the aforementioned marketing activities, we can optimize brand awareness.

VSY Biotechnology ve Hindistan pazarı hakkındaki öngörüleriniz nelerdir?

VSY Biotechnology hakkında çok olumlu öngörülerim var. Ürünleri mükemmel. VSY’de yenilikler sürekli oluyor ve bu da her ekip üyesini ve müşteriyi motive ediyor. VSY Biotechnology, insan odaklı bir şirket ve çalışanlarına yüksek destek veriyor. Bu, mevcut ekibin de elde tutulmasında etkili oluyor. Dünyanın koronavirüsten etkilendiği gibi Hindistan da olumsuz etkilendi ancak şimdi pazarlar açık. Birçok eski hastayla birlikte yeni hastaların oluşması, mümkün olan en kısa sürede katarakt ameliyatlarının gerçekleşmesi için baskı oluşturuyor. Bugün VSY Biotechnology Hindistan ekibi, ürünleri ve pazarlama faaliyetleri nedeniyle Hindistan’da bilinen bir markadır. Hindistan’da en çok hidrofobik C loop GİL’ler tercih edilmektedir. Mevcut lansman planımızdaki Enova GİL, rakiplerimize karşı varlığımızı güçlendirmek için çok önemli bir rol oynayacaktır. En yenilikçi ürünümüz ‘‘Acriva Trinova Pro C Pupil Adaptive®’’, Premium IOL segmentinde pazarı değiştirecek.

What is your forecast for VSY Biotechnology and the Indian market?

I see a very positive forecast for VSY Biotechnology in the Indian market. Our products are outstanding. VSY constantly introduces innovative new products, which motivates each team member as well as consumers. VSY Biotechnology is a people – oriented company that places great emphasis on managing staff; this approach helps VSY Biotechnology retain the best possible team.The world, including India, has been negatively affected by Corona, but now the markets are open again, and there is a great deal of pressure on Ophthalmologists to clear the backlog of cataract surgeries for new patients as soon as possible. Today VSY is a known brand in India due to team India, our products, and marketing activities. Hydrophobic C loop IOLs are the most preferred IOLs in India. Enova, our current launched IOL, will play a crucial role. Our most innovative product, “Trinova & Trinova Pro C,” will be a game changer in the premium IOL segment.

 

Ophthalmology Life 41. Sayı