Uzmanlık Eğitimi Gelişim Sınavı 10 Ekim’de Düzenlenecek

Asistanların oftalmoloji alanındaki gelişimlerini desteklemek amacıyla gerçekleştirilecek olan Uzmanlık Eğitimi Gelişim Sınavı  10 Ekim’de yapılacak. Gönüllülük esasıyla yapılacak olan sınav, Türk Oftalmoloji Yeterlilik Kurulu (TOYK) tarafından sanal ortamda düzenlenecek.

TOYK Yönetim Kurulu adına TOYK Başkanı Prof. Dr. Zeliha Yazar konuyla ilgili bir davet yayımlayarak, sınavın kapsamı, gerekçesi, katılım koşulları, ödülleri, hazırlanırken yararlanılabilecek kaynakları hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Yazar’ın açıklaması şöyle:

“Sevgili Asistan / Uzmanlık Öğrencisi Meslektaşlarımız,

Türk Oftalmoloji Yeterlik Kurulu (TOYK) Yönergesinde yer alan Uzmanlık Eğitimi Gelişim Sınavı‘nı 10 Ekim 2021 Pazar günü yapmayı planlıyoruz. Yurdumuzda bulunan üniversitelerde ve eğitim-araştırma hastanelerinde uzmanlık eğitimi almakta olan asistanların tümünün sınava girmesini arzu ediyoruz. Gönüllülük esasına dayanarak, sanal ortamda yapılacak sınav her yıl tekrarlanacaktır. Böylece sizler, eğitim sürecinizde kendi bilimsel gelişiminizi takip edeceksiniz; ayrıca diğer üniversitelerde ve eğitim-araştırma hastanelerinde sizinle aynı kıdemde olan asistanlarla eğitim seviyenizi karşılaştırmış olacaksınız. Bu durumun eksiklerinizi görmek ve tamamlamak yönünde sizleri motive edeceğine inanıyoruz.

Türk Oftalmoloji Derneği Merkez Yönetim Kurulu (TOD MYK) sınav sonunda en yüksek puanı alıp ilk 3 dereceye girenlere ödüller vermeyi kararlaştırmıştır. Sınavda en yüksek puanı alıp 1. olan TOD üyesi asistana TOD Yıllık Aidatının 40 katı karşılığında para ödülü (120 X 40 = 4800 TL) ve ücretsiz 3 Beceri Aktarım Programı (BAP) katılımı2. olan TOD üyesi asistana TOD Yıllık Aidatının 30 katı karşılığında para ödülü (120 X 30 = 3600 TL) ve ücretsiz 2 BAP katılımı3. olan TOD üyesi asistana TOD Yıllık Aidatının 20 katı karşılığında para ödülü (120 X 20 = 2400 TL) ve ücretsiz 1 BAP katılımı ödül olarak verilecektir.

Sınav soruları Kanski’s Clinical Ophthalmology ve American Academy of Ophthalmology Basic and Clinical Science Course kitapları temel alınarak hazırlanmıştır. Sınava oftalmoloji eğitimi almakta olan her kıdemden asistan katılabilir. Cevaplar değerlendirilirken asistanların kıdemi gözetilecektir.

Sizden katılım formunu doldurarak genelmerkez@oftalmoloji.org.tr adresine göndermenizi rica ediyoruz. Sınavdan bir hafta önce katılım formu gönderen asistanların e-posta adreslerine 3 soruluk deneme sınavı linki gönderilecek, ertesi hafta aynı gün ve saatte tüm asistanlar link aracılığı ile sınava katılacaklardır. Sınav sonuçlarında gizlilik esasına özen gösterilecek, sonuçlar sadece sınava giren asistan ile paylaşılacaktır.

TOD üyesi olan tüm asistanlarımızı Uzmanlık Eğitimi Gelişim Sınavı’na girmeye davet ediyor, şimdiden sınavda başarılar diliyoruz.”  

Uzmanlık Eğitimi Gelişim Katılım Formu’nu indirmek için tıklayınız.