Tri̇fokal GİL Teknoloji̇si̇nde Altın Oran Çağı

Günümüzdeki trifokal GİL teknolojileri, hastanın günlük hayatındaki görme ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılamayı hedeflese de, birçok ürün performansı ideal muayene koşullarında değerlendirilmektedir. Ancak hastaların gündelik yaşantıları sırasında sıklıkla deneyimledikleri zorlayıcı ışık koşullarındaki görme kalitesi düşüşü, trifokal lenslere kaygıyla yaklaşılmasına sebep olmaktadır.

VSY Biotechnology Ar-Ge Merkezi’nde yenilikçi çalışmalarla geliştirilen Acriva Trinova Pro C Pupil Adaptive ise optik tasarımda altın orana ulaşarak hastanın sadece ideal koşullarda değil, günlük hayattaki zorlayıcı koşullarda da en üst seviyede görme kalitesine ulaşmasını hedefler.

Acriva Trinova Pro C Pupil Adaptive lensinin optik alanı, sinüzoidal fonksiyonlardan oluşturularak, yumuşak geçişli yüzey profilleri elde edilmiştir. Böylelikle geleneksel overlapping pattern dizaynlı trifokal göz içi lenslerinin aksine, kırınım verimliliğini önemli ölçüde artırır, odak dışı ışık kaybını en aza indirerek kesintisiz bir ideal görüş sağlar.
Acriva Trinova Pro C Pupil Adaptive Geliştirilmiş Sinüzoidal Görme Teknolojisi ile tasarlanmış üç odaklı göz içi lensidir.

Bir taşıyıcının tam sinüzoidal salınımları şeklinde sinüzoidal difraktif halkaları olan difraktif GİL, -1’inci (uzak odak), 0’ıncı (ara mesafe odağı) ve +1’inci (yakın odağı) kırınım sıraları olarak görünen tek halkanın sağladığı üç odağa sahiptir.

Sinusoidal difraksiyon, pürüzsüz ve ince basamakları ile avantajlı bir tasarıma sahiptir. Pürüzsüz dalgalı yüzey profili retinaya en yüksek ışık iletimini ve uzak, yakın ve ara mesafelerde optimum ışık dağılımını sağlar.

Geliştirilmiş Sinüzoidal Görme Teknolojisi ile lens pupil boyutundaki değişikliklere uyumlanmıştır, böylece her odak noktasında net görüş sağlarken hem fotopik hem mezopik ortamlarda gözlük bağımsızlığını maksimize etmektedir. Bu özellik düşük dispersiyon ve lens malzemesinin yüksek geçirgenlik değerleri ile kombine olarak retinaya maksimum ışık transferi, artan odak derinliği, görme keskinliği, optimum enerji dağılımı ve kontrast duyarlılığı sağlar.

Mezopik koşullarda olağanüstü görsel sonuçlar elde etmek için“ Sinüzoidal Görme Teknolojisi’’ni kullanan Acriva Trinova Pro C Pupil Adaptive, %93 etkili ışık iletimi ile daha iyi kontrast duyarlılığı sunar.

En aza indirilmiş (minimize edilmiş) ışık saçılması ve dengeli ışık dağılımı sayesinde halo / glare etkileri belirgin olarak azaltılmıştır. GİL materyalinin düşük kromatik dispersiyonundan dolayı yüksek Abbe numarasına sahiptir.

Uzun süreli kullanımdan sonra blazed (kinoform) profilli trifokal GİL’lerde meydana gelen debris birikiminin azalması nedeniyle sinüs benzeri profile sahip trifokal GİL’lerin daha biyouyumlu olması beklenir. Diğer trifokal göz içi lenslerine göre daha geniş santral halkaya sahip olan Acriva Trinova Pro C Pupil Adaptive GİL (1.4 mm) geniş kappa açısı ve desantralizasyona karşı tolerans gösterebilir.

Acriva Trinova Pro C Pupil Adaptive +1,8D orta ve 3,6D yakın eklemeleri ile günümüzün yaşam stiline uyumlu tasarlanmıştır. Gece araba sürmek, mobil cihaz kullanmak, bilgisayar ekranına bakmak gibi günlük aktivitelerde rahat ve net bir görüş sağlar. Hastaların görme kalitesini en üst seviyeye yükselterek, hayat kalitesini artırır ve ‘‘altın oranlı’’ görüş tecrübesi sunar.

Ophthalmology Life 36. Sayı