TOD GENEL BAŞKANI PROF. DR. ZİYA KAPRAN: “DÜNYA GÖRME GÜNÜ’NDE BİZ TÜRK HEKİMLERİ GÖZ SAĞLIĞI BİLİNCİNİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ.

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, 13 Ekim’de kutlanan
Dünya Görme Günü’ne yönelik yaptığı açıklamada; “Gözlerimizi ihmal etmeden korumamız gereklidir. En ufak bir göz rahatsızlığında dahi hayatımız çok zorlaşıyor. Dünya Görme Günü’nde biz Türk hekimleri de göz sağlığı bilincini artırmak için çalışıyoruz” dedi.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, Dünya Görme Günü’nün tüm dünyada göz hekimleri, uzmanlar ve gönüllüler tarafından kutlandığını belirterek, “Pandemi sebebiyle gözlerimizin değerini her zamankinden daha çok anladık. Dünya Görme Günü için belirlenen ‘Gözlerinizi Sevin’ teması basit gibi görünse de çok önemli. Dünyadaki tüm bireyler gözlerini sevmek ve korumak için gerekli basit 10 kuralı uygulamalı ve çevresindeki herkesi haberdar etmeli. Böylece tüm dünyadaki insanların göz sağlığını korumamız mümkün olabilir” dedi.

Prof. Dr. Kapran sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada neredeyse herkes yaşamı boyunca bir göz sağlığı sorunu yaşıyor, ancak dünya çapında bir milyardan fazla insan, göz sağlığı veya tedavisi için gereken hizmete erişemiyor. Love Your Eyes kampanyası, tüm dünyada erişilebilir, uygun fiyatlı ve ulaşılabilir göz bakımını savunurken, bireyleri kendi göz sağlığına öncelik vermeye teşvik ediyor. Son derece başarılı geçen bir 2021 Dünya Görme Günü’nün ardından #LoveYourEyes kampanyası 2022 Dünya Görme Günü için de devam ediyor. Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı ‘Gözlerinizi Sevmek İçin 10 Kural’ı yakın zamanda duyurdu. Bu kuralları bilmek ve çevremizdekilere öğretmek en büyük amacımız.”

2023 SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

Dünya Görme Günü, körlük ve görme azlığına dikkat çekmek için tüm dünyada her yıl Ekim ayının ikinci Perşembe günü kutlanıyor. Bu yıl 13 Ekim 2022 tarihinde başlayan kutlamaların ana teması “Gözlerinizi Sevin – Love Your Eyes” geçtiğimiz yıl belirlenmişti. Bu ana temayla farkındalık artırma çalışmaları 2023 yılı sonuna kadar devam edecek.

Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı iş birliği ile düzenlenen etkinlikler ve farkındalık artırma çalışmalarıyla kutlanan Dünya Görme Günü kapsamında COVID-19 pandemisi sebebiyle sosyal izolasyon, evden veya uzaktan çalışma, online eğitim gibi gerekçelerle görme bozukluğu yaşayanlar başta olmak üzere her bireyin göz sağlığını koruması için farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları yürütülüyor.

Ophthalmology Life 41. Sayı