TOD 55. Ulusal Kongre’nin İlk Günü BİLEP’le Başladı

Antalya’da 3-7 Kasım 2021 tarihlerinde arasında gerçekleşecek TOD 55. Ulusal Kongre’nin ilk günü geleneksel olarak düzenlenen bilim ileri eğitim programları (BİLEP) ile başladı. Gün boyunca 12 oturum halinde düzenlenen toplantılarda, oftalmolojinin önde gelen isimleri alanlarıyla ilgili üst düzey bilgi ve yenilikleri paylaştı. BİLEP kursları kongrenin yoğun bir ilgiyle karşılanıyor.

TOD GENEL BAŞKANI PROF. DR. İZZET CAN: “AMAÇ, HER YERDE BULUNAMAYACAK BİLGİLERİN VERİLMESİ”

Kongre sırasında BİLEP’le ilgili TOD Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Can’dan bilgi aldık. Prof. Dr. Can şunları söyledi: “BİLEP oturumlarını 5 yıldır kongrenin ilk günü yapıyoruz. Yurt dışı kongrelerinde subspecialty programlarına karşılık geliyor ve çok ilgi görüyor. Oturumlar 5 dalda yapılıyor. Katarakt, glokom kornea, vitroretinal cerrahi ve tıbbi retina. Şimdiye kadarki deneyimlerimiz bu 5 birim dâhilinde yapılıyor olmasının en verimli olacağı yönünde.

Meslektaşlarımızın ileri bilgiye ulaşabilmeleri için ekstra çaba sarf etmeleri, çokça literatür taramaları gibi birçok aşamadan geçmeleri gerekiyor. Kurslarımızın ilgi görmelerinin nedeni;  temel bilgilerden öte, her zaman her yerde bulunmayacak bilgilerin verilmesi. Bu, bir yerde meslektaşlarımıza hap bilgi gibi sunulan bir program.

Ülkemizin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde çok değerli hocaları var. Genç meslektaşlarımızın, çok önemli yerlere gelmiş bu hocalarımızdan kolaylıkla edinemeyeceği bu değerli bilgilere ulaşması çok hoş oluyor. Bu kursların kongrenin geleneksel programlarından da daha fazla ilgi gördüğünü düşünüyorum. Bu, gelenekselleşti ve çok iyi bir yere doğru evriliyor. “