Tari̇h, Kültür ve Müzi̇ği̇n İç İçe Geçti̇ği̇ Bi̇r Kent: Batum

KARADENİZ’İN DOĞUSUNDA YER ALAN VE TÜRKİYE’NİN GÜRCİSTAN’A GİRİŞ KAPISI OLAN BATUM; TARİHİ, MİMARİ ÖZELLİKLERİ, İÇECEKLERİ, SICAKKANLI İNSANLARI VE EĞLENCE HAYATIYLA KAFKASYA’NIN PARİS’İ DENEBİLECEK BİR KENT.

Türkiye’den kimlik kartıyla geçiş yapılan Batum’da, her şeyden önce dikkatinizi devasa meydanlar ve bulvarlar, tarihi sokakların kesiştiği geniş ve ışıklı caddelerin kenarında tüm heybetiyle sıralanan yapılar çekiyor. Perslerin, Romalıların, Moğolların, Osmanlı’nın, İngilizlerin ve Sovyet Rusya’nın izlerinin görüldüğü kentte, Osmanlı, İngiliz, İtalyan ve Sovyetler Birliği mimarisinin özelliklerini yansıtan kamu ve özel sektör binaları da bulunuyor. Son yıllarda öne çıkan modernleşme hamlesiyle yükselen gökdelenler ile Sovyetler Birliği’nden kalan, beş altı apartman genişliğindeki dev ve restore edilmiş mekânlar da kentte sizi karşılıyor.

Batum’da Osmanlı’dan kalan camilerin sıklığı göze çarparken Türk kültür hayatından parçalar kentin sosyal atmosferinde önemli bir unsur niteliğinde. Orada yaşayan Türkler ile ziyaret amacıyla gelen Türkiye vatandaşlarına Batum’da her köşede rastlamak mümkün. Kendi evinizde gibi hissedebileceğiniz bir kent Batum.

RENKLİ EĞLENCE HAYATI

Batum’un uzunluğuyla bitmek tükenmek bilmez sahili ve plajları Batumluların gündelik yaşamlarının değişmez parçalarından biri. Sahilde yürüyüş yapmak, plaj kulüplerinde eğlenmek, Batum’un renkli dünyasına daha da renk katıyor.

Beş yıldızlı, dört yıldızlı otellerin yanı sıra, casinolar Batum’un, dünyanın eğlence merkezlerinden biri hâline gelmesinde önemli rol oynuyor. Buna ek olarak dünyaya Gürcistan’dan yayıldığına inanılan ve 8 bin yıllık geçmişe sahip bulunan şaraplar ile Haçapuri. Harço Çorbası, Sulguni, Zargana ve Hingel gibi dünyaca ünlü lezzetler sunan yemekleriyle Batum ziyaretçilere farklı ve ilginç deneyimler sunuyor. Batum Bulvarı, Piazza Meydanı, Ali ve Nino Heykeli, Arkeoloji Müzesi, Batum Opera Binası, Alfabe Kulesi, Argo Teleferiği ve Sputnik Tepesi, Batum Botanik Bahçesi ve Gonio Kalesi, Astronomik Saat, Posedion Neptün Çeşmesi Batum’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Ophthalmology Life 37. Sayı