Sosyal Medyada Asosyal Toplumsal Hi̇steri̇

TOPLUMSAL HİSTERİNİN SOSYAL MEDYADA YAYILARAK İNSANLARI KAN EMİCİ BİR VAMPİR YA DA ZOMBİYE ÇEVİRMESİ GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR. BUNDAN ZEVK ALANLAR DA ARTIYOR.

Sosyal medyayı sık kullanıyorsanız konuların giderek absürtleştiğini sanırım fark etmişsinizdir.

Twitter’da fikir ve edebiyat, Instagram’da gezi, yemek ve aile, Facebook’da ise emekli muhabbetleri dönerken son zamanlarda işler çığırından çıkmış görünüyor.
Önceden siyasi fikirlerin çarpıştığı sosyal medya giderek psikopat bir hâl almaya başladı. İnsanların lehine açıklayıcı bir görüş paylaşsanız hemen altında, birkaç tane ayrık otuna ait yorumların yapıştığını görüyorsunuz. En doğru bilgiyi verdiğinizde bile sizin söylediğinize veya yazdığınıza değil, alakasız bir yerden konuyu ele alıp laf çakmaları bolca yaşıyorsunuz. Hele bir de sahte isimlerle sizi karalamak için aynı meslek grubundan aleyhinize yazanlar olmuyor mu? İşte o an ne diyeceğinizi şaşırıyor ve ilkelliğin bu türüne “Neyle besleniyor acaba?” diye gıpta ile bakıyorsunuz.

Bir de son günlerde iyice artan ve psikolojileri bozulan; aşıyı savunanlar ve karşı çıkanlar grubu var ki tam seyre değer. Nereden buluyorlar o kadar saçma fikir ve komplo teorilerini? İnanasınız gelmiyor. Yazanın profiline girip bakıyorsunuz her şey yerli yerinde. Doktorlar, profesörler, journalistler, çevre bilimcileri, sonradan gurmeler… Hepsi diplomalı saygın insanlar mübarek. Bu kadar unvan arasında bu sapkın fikirlere nasıl sahip olunabilir diye durup düşünüyorsunuz. Ardından sözlü saldırılar, mesajdan tacizler, hesabınızı kapattırmaya çalışmaları… Dahası CİMER’e şikâyeti gördüm ben. Şaka yapmıyorum. Gördüm.

Düşünüp diyorsunuz ki “Bu toplum eskiden de böyle miydi?”. Sosyal medya yoktu da biz bu absürt insanları fark edemiyor muyduk? Galiba sosyal medya sayesinde toplumda fazla söz hakkı olmayanlar bir şekilde galeyana gelip ‘‘Ben de varım ülen!” mi demek istiyorlar ya da gerçekten böyle fikirde olan, komplo teorileri için de yaşayan insanlar artık çoğunlukta mı? Yoksa bu sanal âlemde bu profiller de sanal mı? Biz bir Matrix filmi içinde miyiz? Birazdan Neo gelip bizi kurtaracak mı? Laurence Fishburne namıdiğer Morpheus ‘kırmızı ya da mavi hapı’ yutturacak mı bize?

PSİKİYATRLARA HAVALE

Kısacası sanal dünyada, sosyal medyada ne kadar doğru yazarsanız yazın, toplumu ne kadar bilinçlendirmeye çalışırsanız çalışın size karşı çıkıp hakaret edecek ve bundan derin zevk alacak muhtemelen ezikler hep çıkacaktır. Aslında sizin yazdığınız, fikrinizi söylediğiniz, yol gösterdiğiniz paylaşımlarınız kendi egonuz için değil, bu insanları aydınlanmaya kavuşturmak içinken darbenin asıl onlardan gelmesi psikiyatrların ele alması gereken bir konu diye düşünüyorum.

Toplumsal histerinin sosyal medyada yayılarak insanları kan emici bir vampir ya da zombiye çevirmesi gün geçtikçe artıyor. Bundan zevk alanlar da artıyor.

Çare nedir? Gerçekten bilmiyorum. Sosyal medyada “Ben yokum, girmiyorum.” diyebilirsiniz ama kullananların bu durumunu sizin davranış biçiminiz değiştirmeyecek. Ülkenin çok önemli bir kısmı, sosyal medyada olduğu sürece ve siyasi partiler, futbol kulüpleri sosyal medyayı körüklediği ve paylaşım yaptığı sürece bu toplumsal histeri bitecek değil, artacak gibi görünüyor.

Galiba tek çare, insanlar arasındaki iletişim yollarında saygıyı yitirmemek ve bu konuda toplum olarak daha fazla çaba göstermek. Empati yapabilmek, karşındakinin yerine kendini koyabilmek.

Sizin fikriniz nedir?

Ophthalmology Life 36. Sayı