Sargınlar’ın evinde ahşabın sıcaklığı var

Opr. Dr. Müge Sargın’ın ahşap boyama alanında uzmanlaştığını ve çok güzel ürünlere imza attığını duyduk, biz de hem sohbet etmek, hem de evin her tarafında bulunan, el emeği göz nuru eşya ve objeleri fotoğraflamak için sargın ailesi’nin kapısını çaldık. Dr. Müge sargın, eşi Prof. Dr. Semih Sargın ve kızları Özge Sargın bizi güler yüzleriyle karşıladılar.
Sargınlar, 4 kişilik çekirdek bir aileden oluşuyor. Opr. Dr. Müge Sargın Maya Göz’ün retina alanına hâkim uzmanlarından. Semih Sargın Kudret Göz Hastanesi’nde ürolog  doktor. Özge Sargın Londra’daki eğitimini tamamlayarak bu yıl ailesinin yanına dönmüş, kendisi medya uzmanı. Abi Sarper  Sargın ise işletme mezunu ve Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde birinde yönetici pozisyonunda  çalışıyor, İstanbul’da ikamet ediyor. Sargın Ailesi, Ankara Angora Vilları’nın bulunduğu sitede yaşıyor. Dr. Müge Sargın’ın el emeği  ürünlerini ise evin dış kapısından itibaren görmeye başlıyorsunuz. “Hoş Geldiniz” panosu, posta  kutusu, duvar süsleri… Hepsi ahşap boyama ile şekillenmiş objeler… Evin içine girdiğinizde de aynı şekilde her tarafta ahşap boyama eşya ve dekorasyon malzemelerini  görüyorsunuz. Ahşap boyama abajur, çekmecelikler, tepsiler, gazetelikler… Dr. Müge Sargın’a boyamaya nasıl başladığını sorduğumuzda: “6 sene önce başladım, o zamanlar eşim  Malatya’da görevdeydi, kızım Londra’da, oğlum istanbul’daydı. Eşim hafta sonları geliyordu, ama  hafta içi evde yalnızdım. Böyle olunca akşamları vakit geçirmek için uğraş arıyor insan. Evimin  yakınında bulunan bir boyama kursuna başladım ve hafta içi kursa gitmediğim günlerde de evde  boyama yaptım. Bu ürünlerin çoğu o günlerden… Bir buçuk iki seneye yakın yoğun bir şekilde boyama  yaptım, sonra evde boyayacak bir şeyler kalmadı, her taraf boyandı… Şu anda ailemle hep bir aradayız ve ahşap boyamaya eskisi gibi vakit ayıramıyorum” şeklinde anlatıyor.
“ESKİTME” RAGBET GÖREN BİR TEKNİK

Dr. Müge Sargın ahşap yapımında, antika görünümü sunan “eskitme” tekniklerini çok sevdiğini  söylüyor. Eskitme tekniğinin de kendi içerisinde çeşitli yöntemleri olduğunu belirterek, yapılış  şekilleri hakkında kısaca şu bilgileri veriyor: “ Boyanacak obje öncelikle çok iyi bir şekilde zımparalanmalı. Sonra astar  boya sürüp, yüzeyi tamamen pürüzsüz olacak şekilde yeniden zımparalanmalı. Bu sefer 2 kat boyanıp  kurumaya bırakılmalı. Ardından kuru ya da ıslak fırça kullanarak yüzeye düzgün hareketlerle boya  sürülmeli. Beyaza boyanan yüzeyleri siyah ya da kahverengi boya sürüp tam kurumadan bir bez veya  sünger ile silerek de eskitme yapılabiliyor; ayrıca saf alkol kullanılarak da eskitme  yapılabiliyor.”

EN ÇOK DEKUPAJ VE TRANSFER TEKNİGİ ÇALIŞIYOR

Dr. Müge Sargın, sevdiği desenlerin fotokopilerinden ya da dekupaj kâğıtlarından yararlanarak
gerçekleştirdiği “dekupaj” tekniği ve resimlerin objelerin üzerine ters çevrilmesiyle aktarıldığı
ve ardından boyama işlemlerinin yapıldığı “transfer” tekniğini çok kullandığını belirtiyor. Farklı
dokuların ahşap zeminlere uygulandığı “doku” tekniklerini de bazı ürünlerde kullandığını açıklıyor.  Ahşap eser tamamlandığında onu sudan, dış etkenlerden korumak için de 4 kat vernik sürüldüğünü belirtiyor.

İYİ BİR AHŞAP BOYAMANIN PÜF NOKTALARI

Dr. Müge Sargın ahşap boyamada iyi bir sonuç almak için dikkat edilmesi gereken püf noktaları ise  şöyle sıralıyor: “Pürüzsüz kaliteli ahşap malzeme seçilmeli. Üzerinde pürüz olduğunda ahşap rahat  boyanmayacaktır. Objenin ham hali pürüzsüz olduğunda zımparalanmasına da gerek kalmayacaktır. Yalnızca temiz bir bez  ile objeyi temizlememiz boyamaya başlangıç için yeterli olacaktır. Yağlı boya kullanacaksak farklı,  sentetik boya kullanacak ise farklı fırçalar kullanılır. Pon pon fırça, kıl fırça gibi çeşitleri  vardır. Boyaya göre fırça seçimi çok önemlidir. Boyama yaparken de boyama yönüne dikkat etmek  gerekir. Objenin kenarlarında boya kalıntısı kalmaması ve sonrasında yine zımparalama, boyama
işlemlerini gerektirmemesi için boya yaparken kenardaki kalın boyaları fırça ile düzeltmeliyiz. Bu  şekilde daha profesyonel ve estetik ürünler oluşacaktır.”

İLK TERCİHİ DOGA VE HAYVAN RESİMLERİ
Dr. Müge Sargın ahşap eşya ya da objelerin üzerine uygulayacağı desenleri genellikle kataloglardan  seçtiğini belirterek, hayvan ve doğa resimlerinin ilk tercihleri arasında yer aldığını söylüyor.  Dr. Sargın boyama sayesinde birçok kez saatlere çalışarak günlük tüm stres ve yorgunluğunu attığını  da sözlerine ekliyor. Ahşap boyama yapmak isteyenlere ise şu tavsiyelerde bulunuyor: “Boyama konusunda, ahşap, cam,  seramik olabilir, meraklı olanlar muhakkak uygulamalara başlasınlar. ister dekoratif isterseniz  ihtiyacınız olan kullanacağınız eşyalarınızı kendiniz yapıyorsunuz, bu çok zevkli, güzel bir uğraş. iyi hocalar ve arkadaşlarla daha da keyifli oluyor.”