Sadelik, güvenlik ve standardizasyon DSAEK cerrahisinin alametifarikasıdır

E.Janach’ın oluşturduğu cerrahi alet setleri arasında Dr. Macaluso’nun geliştirdiği, tekrar kullanabilen titanyum DSAEK Graft-Inserter, hem cerrahi kontrolu hem de endotel graft için güvenliği sağlarken verimi de arttırıyor. 23G aletlerinden oluşan üçlü bir set (DSAEK 23G coaxial forceps, 23G anterior chamber maintainer ve 23G aspirating descemet stripper) DSAEK tekniği artırılmış güvenlik ve standardizasyon için geliştirildi. Dr. Macaluso DSEK/DSAEK tekniğinin geleneksel tekniklere göre avantajlarını ve bu tekniğin gelişme sürecini Ophthalmology Life için paylaştı.

Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

İtalya’da doğdum, büyüdüm ve göz hastalıkları uzmanı olduktan sonra Zürih, İsviçre’de 1, 5 yıllık bir araştırmaya katıldım. Halen Parma Üniversitesi’nde doktor olarak çalışıyorum. DSAEK cerrahiyi İtalya’da ilk uygulayan merkezin kornea cerrahisi biriminin başındayım. Araştırma merkezleri ve şirketlerle yeni cerrahi ürünler ve tedavi yöntemleri geliştirerek hastalarımızın ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmeyi hedefliyoruz. u anda yeni keratoplasti teknikleri ve kök hücre tedavisi üzerine çalışıyoruz.

DSEK/DSAEK tekniğinin diğerlerine göre avantajları nelerdir?

Sadelik, güvenlik ve standardizasyon. 2005 ortasından beri DSAEK cerrahisini (yuvarlanabilen grafti) prototip bir alet yardımıyle endoteli çıkararak uyguluyorum. Özellikle ozamanlar tek alternatifin graftı bir forsepsle katlamak olduğunu düşünürseniz cerrahide güvenlik ve kontrol açısından büyük bir adımdı. Prototipin kapalı bir sistem olmasının da avantajı vardı; cerrahın ön kamarayı yassılaştırmadan çalışmasına imkan tanıyordu. Bu yenilikçi fikirleri kısmen uygulayabileyen aletler takip eden yıllarda kullanıma sunulsa da, kullan- at aletler DSAEK cerrahinin az sayıda uygulanması sebebiyle yatırıma uygun değildi. Fakat ben bu soruna daha basit bir çözüm arıyordum ve E. Janach’la beraber sonunda sonuca ulaştık. Tekrar kullanabilen titanyum DSAEK Graft-Inserter’la hem cerrahi kontrolü hem de endotel graft için güvenliği sağlarken verimi de arttırıyor. 23G aletlerinden oluşan üçlü bir set (DSAEK 23G coaxial forceps, 23G anterior chamber maintainer, ve 23G aspirating descemet stripper) DSAEK tekniği artırılmış güvenlik ve standardizasyon için geliştirildi. Sonuç, dikkatlice standardize edildi ve DSAEK cerrahi FAKO’dan daha komplike ya da daha zaman harcayıcı olmadığı gibi, sadece iki 23G parasentez ve bir 3.2-3.5 mm’lik ana girişe (korneal ya da skleral-korneal) ihtiyaç duyuluyor.

Neden Janach’la çalışmayı tercih ettiniz? E. Janach’la ilgili düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

E. Janach, dünyaca bilinen bir mikrocerrahi aletleri üreticisi ve geliştiricisidir. Yenilikçi bir cerrahi aletle DSAEK cerrahisine giriş yapmak istedikleri için kendileriyle görüştük. En üst seviyedeki profesyonellikleri ve problem çözücü yaklaşımları, 3D modellemenin de yardımıyla birleşince ürünün son haline ulaştık. 2 numaralı prototipi gönderdiğimiz zaman, Uzakdoğu’da bulunan büyük bir oftalmoloji kliniğinin başında bulunan bir meslektaşımın, Asyalı, küçük çekik gözlerde zorlandığı müdaheleyi kolaylıkla uygulaması beni çok heyecanlandırmıştı. Zayıf cerrahi kontrolü ve ön kamaranın yassılaştırılması problemi tamamen çözülmüştü. O günden beri dünya çapında birçok cerrah ve kurum DSAEK inserter’ı tercih ediyor. Janach Genel Müdürü Spinnato’ya ve Baş Mühendis Dr. Mauri’ye olağanüstü çabaları için teşekkür ederim. Bir cerrah tarafından yapılan berbat çizimlere rağmen bu alandaki deneyimleriyle yapmak istediklerimi gerçeğe dönüştürdükleri için onlara hayranlık duyuyorum.

Keratoplastik (endotel) cerrahide dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Hangi tip hastalar bu cerrahi için uygun adaylardır?

Endotel keratoplastiyi “geleneksel” penetran keratoplastiyle kıyaslarsak, sağlıklı endotel dokularla korneanın tekrar transparan olması en büyük farktır. Endotel keratoplasti korneal transplantasyon cerrahisinde bir devrim olmuştur ve post-op riskleri geliştirilmiş refraktif sonuçlarla birleştirmektedir. Prensipte, tüm vakalarda korneal transparanlığı endotel dekompansasyona bağlı olarak azalmış olan hastalar operasyon için uygundur. Sadece korneanın çizik ve önemli eğim düzensizliği içerdiği vakalar uygun olmayabilir. Bu tip nadir vakalarda penetre edici keratoplasti tercih edilebilir.

Tasarımınızın sağladığı faydalar nelerdir?

Elverişlilik ve maliyet açısından etkinlik: Tekrar steril edilebilen titanyum bir alet. Yüzlerce kez kullanılabilir. Endotel için güvenli ve nazik: Grafta zarar vermeden implantasyon bölgesine alınmasına olanak sağlıyor. Endotel yüzeyin içeri bakması ve nazikçe graftı kaldırmak değerli endotel hücrelerinin zarar görmesini engelliyor. Kapalı kamara sistemi de cerrahın graftın geriye itilmesinden ve ön kamaranın çökmesinden endişelenmeden çalışmasına imkan tanıyor. Graft, alet sayesinde zarar vermeden çekilebilir ve hastanın gözü için risk oluşturmaz ve endotele maksimum özen gösterilir. Kolay ve hızlı kullanım: Birleştirip ayıracak parça yoktur. Graftı çekmek GİL implantasyonuna göre kolaydır.

Ophthalmology Life 2014 19. Sayı