ROMA’NIN ORTASINDA HRİSTİYANLIĞIN MERKEZİ: VATİKAN

COĞRAFİ AÇIDAN DÜNYANIN EN KÜÇÜK, DİNİ, TARİHİ VE KÜLTÜREL AÇIDAN İSE EN BÜYÜK DEVLETLERİNDEN BİRİ: VATİKAN.

Dünyanın en görkemli şehirleri arasında yer alan İtalya’nın başkenti Roma’nın sınırlarının içerisinde en az onun kadar ünlü Vatikan Devleti bulunuyor. Dünyanın en küçük devleti olarak bilinen ve Hristiyanlığın Katolik mezhebinin yönetim merkezi olarak kabul edilen Vatikan’da yaklaşık bin kişi yaşıyor. İlk ve Orta Çağ kentlerini andıran, yüksek duvarlarla çevrili devletin başkanı olan Papa, Vatikan’ı monarşiyle yönetiyor. Vatikan Aziz Petrus’tan gelen papaların yaşadığı bir yer oldu. 1929’da bağımsız bir devlete dönüştü.

Vatikan’ın kalbi sayılan Aziz Petrus Meydanı, Katoliklerle birlikte her dine ve inanca sahip insanın görmek ve ziyaret etmek için can attığı dünyanın en büyük meydanlardan biri. Meydan adını Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri ve Katoliklerin ilk Papası olan Aziz Petrus’tan alıyor.

Heykeltıraş Gian Lorenzo Bernini tarafından 17. yüzyılda inşa edilen meydan, Aziz Petrus Bazilikası’nın önünde yer alıyor. Bu meydanda, Papa özel günlerde halkı selamlıyor. Aziz Petrus Meydanı’nı saran kare biçiminde dört sıralı 284 sütun üzerinde 140 azizin heykeli bulunuyor.

54 GALERİDEN OLUŞAN MÜZE

Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans döneminde inşa edilen ve 54 galeriden oluşan Vatikan müzeleri içerisinde, Modern Dinsel Sanat ve Resim Galerisi koleksiyonları, Yunan ve Roma eserleri, Etrüsk Müzesi, Sistine Şapeli ve Raffaello Odaları, Yunan – Roma eserleri ve Hristiyanlığa ait önemli semboller bulunuyor. Vatikan’da 23 hektarlık Vatikan Bahçeleri de son derece ilgi çeken alanlar arasında yer alıyor.

Ophthalmology Life Yazı İşleri