Nebahat Çehre

Nebahat çehre ile Ophthalmology life dergisi için bir araya geldik; doktorluk mesleği hakkındaki düşünceleri ve göz doktorlarıyla iletişiminin yanı sıra yeni filmi Kanlı Ocak Azerbaycan’ı konuştuk.

Herkes size soruyordur, bu hoşluğunuzun sırrı nedir diye… Ben de bunu sormadan yapamayacağım…

Herkes böyle görüyorsa teşekkür ederim. Sakin bir yaşantım var, uykumu alıyorum, geç yatmıyorum. Hayatımda her gıdanın yeri var: Et, balık, tavuk, sebze… Biraz da sanırım genetik faktörler etkili.

‘Haziran Gecesi’ dizisinde hastane sahibi doktor bir kadını canlandırıyordunuz, o sırada neler hissettiniz, doktorla ve kendinizle bir bağ kurdunuz mu?

Oyuncular oynadığı rolün kalıbına girmeye çalışırlar; ben de o karakteri en iyi şekilde canlandırdığımı düşünürüm. Doktor oyuncu, oyuncu da doktor olamaz. Bu bir gerçek, ama çekimlerde kaptırıyoruz kendimizi role…

Doktorluk mesleği denince aklınıza ne geliyor?

Doktorluk yeni bir hayat vermek gibi… Doktorsuz bir hayat düşünemiyorum. Hele belli yaşlardan sonra “doktorları” konuşuyorsunuz… Allah onlara ömür ve başarı versin…

Literatürü takip eden doktorlara çok saygım var. Duyduğuma göre doktorların çok az bir oranı toplantılara katılıyor, daha fazlası katılmalı… Bu bizim oyunculuğumuzu geliştirmemek ve olduğumuz yerde saymak gibi… Doktorlar da kendilerini geliştirmek için mücadeleci olmak zorundalar. Ayrıca ellerine, gözlerine ve genel sağlıklarına çok dikkat etmeliler ki, onlar bize lazımlar. Doktorluk çok güzel bir meslek…

En son ne zaman bir göz doktoruna gittiniz?

Ben son olarak katarakt için göz doktorumla görüştüm. Gözümde katarakt oluşumu var ve başlangıç seviyesinde… Tam olarak katarakt oluşmamış. Göz doktorum 1 sene daha katarakt ameliyatı için gereksinimim olmadığını; ama katarakt ameliyatıyla birlikte görüşümün daha iyi olabileceğini belirtti. 1 yıl sonra uygun görülürse önce bir gözüme, 1 ay sonrasında da diğer gözüme katarakt ameliyatı yapılacak. Ben de doktorumu dinliyorum. Yakın ve uzak görüş için de göz numaralarım var, önce katarakt ameliyatı olacağım, ardından ise uzak ve yakın görüş için ayrı bir operasyon geçirebilirim. Bu konuda bir karar vermem gerekiyor.

Katarakt ameliyatı olmayı düşünen biri olarak trifocal + geliştirilmiş fokus derinliği özellikli lensler sayesinde aynı anda uzak – orta – yakın mesafeye hâkim olabileceğinizi biliyor muydunuz?
Hayır, ama zamanı geldiğinde muhakkak bunu doktoruma danışacağım. Yeni bir teknoloji ise tabi ki kullanırım.

Göz doktorunuza çok sık gider misiniz?

Setteki yorucu ışıklar nedeniyle zaman zaman gözümde kızarıklıklar, batma ve yanmalar olabiliyor. Ayrıca makyajdan dolayı gözde çizikler oluşabiliyor. Kendimi kötü hissettiğimde hemen göz doktorumla iletişime geçiyorum.

Gelelim Ocak 2015’te gerçekleşen Azerbaycan galanıza… Hollywoodlu ünlü oyuncu Lane Davies ile başrolü paylaştığınız Kanlı Ocak Azerbaycan filminiz Türkiye’de çok fazla ses getirdi… Filminiz Türkiye’de de vizyona girecek mi?

Azerbaycan’daki galasının hemen ardından film Azerbaycan’da vizyona girdi. Türkiye’de de gala yapılması planlanıyor, ama henüz Türkiye’de vizyona girip girmeyeceği konusunda bir şey söyleyemiyorum.

Konusundan biraz bahseder misiniz?

Azerbaycan’ın bağımsızlık savaşından, Rusya’dan kopup bağımsızlığını kazanması sırasındaki olayları konu ediyor. Bu savaşta 2 evladı olan bir anneyi oynuyorum, biri KGB ile bağlantılı diğeri ise ülkenin bağımsızlığı adına savaşan iki oğul arasında kalan bir anneyi canlandırıyorum.

Filmde yer almaya nasıl karar verdiniz?

Senaryo bana gelince çok sevdim ve senaryoya inandığım için bu filmde yer aldım; iyi de yapmışım, güzel bir film oldu. Onların bağımsızlığını kazandıkları bir filmde oynamak bana çok keyif verdi, mutlu oldum, duygulandım. Filmi galada ilk defa izlediğimde de, filmin geçtiği dönemi çok güzel ifade ettiğini düşündüm…

Çekimlerde karşılaştığınız hoş bir anınız var mı?

Filmde canlandırdığım kadın Azerbaycanlıydı ve en ufak bir aksan farkının yansıtılmaması gerekiyordu. Çekimler sırasında iyi bir Azerbaycan Türkçesi’nin kullanılması şarttı. Bu yüzden aylar önce bir Azerbaycanlı ile konuşma dersi almam gerekirdi; fakat bu proje birden bire geliştiği için ders alamamıştım; dolayısıyla diğer aktörler sesli çekim yaparken ben dublajlı çekim yaptım.

Çekim öncesinde bir tedirginlik vardı, “acaba bu şekilde dublajlı çekim nasıl olacak?” diye. Sesli çalışmadım ve çekimlerde sufle aldım, bu şekildeki oyunculuğumu görünce ise Lane Davies ve film ekibi çok şaşırdılar.

“Sufle alıyorsunuz, ama sufle aldığınız belli değil; kendinizi öyle bir filme kaptırmışsınız ki sufle aldığınızın bile farkına varılmıyor” dediler. Sahnelerle birlikte diyaloglar akıp gitti… Bu filmde böyle hoş anım oldu…

Aşk’ta oynuyordunuz, ayrılma nedeniniz yeni film çalışmalarınız mı?

Geçen sene sezon bitince, 13 bölümden sonra diziden ayrıldım. Filmle birlikte de diziye devam edebilirdim, ama ben oradaki karaktere çok ısınamadım, bu yüzden Aşk dizisinden ayrıldım.

Ophthalmology Life 2014 21. Sayı