Mi̇ni̇mali̇st ve Doğayla İç İçe Bi̇r Hayat: Dr. Selim Tüzün

Bursa’da sade ve huzurlu yaşam tarzını seçerek daha doğal bi̇r bi̇çi̇mde zamanı değerlendi̇ren Dr. Seli̇m Tüzün, Bursa’da ormanlık alanda satın aldığı arazi̇de doğanın i̇hti̇şamı i̇çeri̇si̇nde saki̇n ve huzurlu bi̇r hayat sürüyor.

Dr. Selim Tüzün, 1970 Ankara doğumlu. İlk, orta, lise, üniversite ve göz hastalıkları ihtisasını Ankara’da tamamlayan Dr. Tüzün, Bursa’da meslek yaşamını sürdürme kararı aldıktan sonra son yıllarda yaşam biçiminde de değişiklik yaşıyor. Bozkır ortamından çıkıp Marmara’nın ılıman deniz iklimine uyum sağlarcasına doğayla iç içe bir hayatı tercih ediyor. Dr. Tüzün, meslek hayatında da özel bir hastanedeki görevini bırakarak muayene açıyor, böylece zamanı daha özgürce yönlendirebiliyor.

Dr. Tüzün tercih ettiği yeni yaşam biçimini sade ve fazlalıklardan uzak bir yaşam tarzı olarak adlandırıyor. Bu doğrultuda, satın aldığı bahçede hafta sonlarını karavanıyla geçiren Dr. Tüzün’ü ziyaret ettik. Bursa’nın yeşil mimarisi içerisinde doğayla kucaklaştığınız çok ceşitli meyve ağaçları, çiçekler, hayvanlarla kent hayatından uzakta bir sohbet gerçekleştirdik. Dr. Tüzün, minimalist yaşam tarzını seçmesiyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Bahçenin Bursa’nın merkezine yakın olması önem taşıyor mu?

Bahçe, ormanın içinde izole edilmiş bir mekân konumunda. Yaklaşık 3 dönümlük bir arazi içerisindeyiz. Birinci derece doğal sit alanı olarak değerlendirildiği için yapılaşmaya izin verilmeyen bir alan burası. Konaklama gereksiniminizi ancak çadır, karavan gibi araçlarla sağlayabiliyorsunuz. Diğer büyük kentlerde böyle bir doğal ortam için en az bir, bir buçuk saatlik yolu gitmeniz gerekiyor. Dolayısıyla günümüz açısından oldukça zahmetli bir uğraş hâline gelmiş durumda doğal ortamlara ulaşabilmek. Bursa bu açıdan hem kolaylık hem de avantaj sunuyor. Şehir merkezinin etrafı, doğal ortamla çevrildiği için ulaşım sorunu da ortadan kalkıyor. Ormanlık alanlara ulaşabilmek çok daha kolay Bursa’da… Benim oturduğum evimden bahçeme ulaşmak için geçen süre sadece 10 dakika gibi inanılmaz bir süre..

Bahçe bakımını nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Bahçemizin sulama sistemlerinden ağaçların bakımına kadar ilgilenen profesyonel bir arkadaşımız var. Dikimde toprağı bozmamak için mümkün olduğunca ilaçlama yapmıyorum mecbur kaldığım zaman ise sadece doğal ilaçlar kulanmaya çalışıyorum. Arzum, toprağın elimden geldiğince bakir kalması… Mevsimine uygun olarak kestane, elma, ceviz, hurma, nar gibi özellikle ilaç gerektirmeyen ağaçları yetiştirmeyi tercih ettim. Önümüzdeki yıllarda temiz ve doğal ürün almayı umut ediyorum.

Ailenizle burada zaman geçiriyor musunuz?

İşlerimin yoğun temposu nedeniyle istediğimden daha az zaman geçirebiliyorum. Hafta sonları sıklıkla gelmeye çalışıyorum. Nefes almam için böyle bir yerin varlığını duyumsamak bile yeterli oluyor. 20 yaşında tıp fakültesinde okuyan bir oğlum var ama Z kuşağı gençlerinin çoğunluğunun olduğu gibi buradan pek hazzetmiyor. Gençler için cazibe merkezleri; modern ortamlar ve güzel arabalar olduğundan dolayı onlar için bu “sakinlik ve basit hayat” oluyor. Onu ikna etmekten de vazgeçtim, kendi hayatını yaşıyor, bu konuda mecburi bir tolerans geliştirmek zorunda kalıyoruz.Sanırım, bu yaşam tarzı yaşın getirdiği bir özellik oluyor ilerideki zamanlarda kıymetini anlayacağını düşünüyorum.

Sosyal hayatınızdan bahseder misiniz?

Tenis benim hayatımda çok önemli bir yer tutuyor. Benim için tenis oynamak bir tür meditasyon. 15 seneden daha fazla süredir haftada ortalama 2 veya 3 akşam işten çıkıp tenis kortuna gidiyorum. Orada geçirdiğim iki saatlik süre, dış dünyadan soyutlandığım, kendimle olabildiğim zamanı temsil ediyor. Sağlıklı ve mutlu kalmamızın belki de en önemli sebeplerinden biri de spordur diye düşünüyorum çünkü spor yapmak, fizyolojik açıdan çok önemli kazanımlar sağlıyor. Buna zihinsel faaliyetler de eklendiğinde dinç kalmanın da formülü bulunmuş oluyor.

ATP VE WTA’NIN KURULUŞU

Tenisle ilgili ilginç bir hikaye var mı?

Tenis camiasında WTA’nın kuruluş hikayesinin bir anlamı vardır. Erkek tenisçiler 1972’de Profesyonel Tenis Birliği’ni (ATP) kurmuştu. Kadın olarak teniste efsane bir isim olan Billie Jean King kazandığı bir turnuva sonucunda, başka bir erkek tenisçiden çok daha az bir ücret almasıyla eşitsizlik olduğunu fark etti ve eşitliğin sağlanması amacıyla ATP’nin paralelinde başka bir oluşum başlatarak resmi olarak 1973’te Kadın Tenisçiler Birliği’ni (WTA) oluşturdu. King, kadın ve erkeklerin teniste eşit ödeme almaları için mücade etmiştir.

İleriye dönük plan projeleriniz var mı?

İyi bir hekim olmak çok önemli… Mesleğimi hiçbir zaman ikinci plana atmam. Mutlaka onu belli standartların üzerinde korumaya devam edeceğim. Bununla birlikte iş ve gündelik hayat yoğunluğumu biraz daha azaltarak daha seçici çalışmayı ve kendime zaman ayırmayı planlıyorum. Şu anda 51 yaşındayım. Sağlıklı olarak hayatta yaşayabileceğimiz belki on veya beş yılım daha varsa bu yılları güzel değerlendirebilmeyi amaçlıyorum. Aktif çalışmayı bıraktıktan sonra sahip olduğumuz hobiler bizim hayata daha anlamlı tutunmamızı sağlamakta ve ruhsal ve fiziksel hayat kalitemizin yüksek seviyede kalmasına en büyük destek bence.

KESTANE HASADI

Dr. Selim’in yaşadığı ve bahçe bakımını üstlendiği kent olan Bursa kestane şekeriyle ünlü olsa da Türkiye’nin kestane merkezi Aydın olarak biliniyor. Kestane bakımı ve hasadı açısından ilginç bir meyve… Sonbahar aylarında gerçekleştirilen kestanelerin hasadı, kendiliğinden yere düşmüş meyvelerin toplanmasıyla yapılıyor. Meyvenin kabuğu dikenli olduğu için eldiven ya da maşa kullanılıyor. Yerdeki meyveler toplandıktan sonra uzun sopalarla daldaki meyveler düşürülüyor. Kestaneler çuvalların üzerinde bir araya getiriliyor ve bitkilerle örtülerek kış boyu bekletiliyor, daha sonra da kurutuluyor ve en son kabuklarından ayrılıyor.

ELMANIN ÖZELLİKLERİ

Elma yetiştirme dönemine göre kışlık, güzlük ve yazlık olmak üzere üçe çeşide ayrılsa da genel olarak soğuk ılıman iklimde büyüyor. Yüksek rakımlı yerlerde yetişiyor. Kışı ve soğuğu seven bir bitki ve sert soğuklara dayanıklı… Yeterli soğuk olmadığı durumda, çiçeklerinin geç açılması veya ölümü gerçekleşebiliyor. İnce kabuklu olduğu için hasatta elmanın zarar görmemesi için dikkat etmek gerekir. Yazlık elmalar ise olgunluğa ağaç üzerinde ulaşıyor. Yeme kalitesi daha düşük, yumuşak etli ve çabuk zedelenebiliyor.

Ophthalmology Life 37. Sayı