Melodili hayatlar

Hayatın da müziğin de bir ritmi vardır… müzikle hayatı buluşturan ritimdir. Bu ritim her zaman ele vermez kendisini, özel bir uğraş gerektirir çoğu zaman… kişinin kendisiyle ve hayatla kurduğu bağ ile ortaya çıkar.

Müzikle iç içe yaşam; Opr. Dr. Gürkan Erdoğan

Hayatın ritmine kendi müziğiyle uyum sağlayan göz doktorlarından Opr. Dr. Gürkan Erdoğan ve Onur Temizsoylu’yu konu alıyoruz bu dosyamızda. Dr. Gürkan Erdoğan “Dehliz” adlı yeni bir albüm çıkardı. Onur Temizsoylu da üyelerinin baş harflerinden oluşan BOSS Grubu ile müzik yapıyor. Göz doktorları Erdoğan ve Temizsoylu zaman zaman İstanbul’un bilinen mekânlarında sahne almaya, müziklerini canlı performanslarla da paylaşmaya devam ediyorlar.

“Dehliz” albümü ile gündemde yer alan Opr. Dr. Gürkan Erdoğan’la müzikle serüvenini konuştuk.

Dr. Gürkan Erdoğan, ilkokulda amcasının hediye ettiği mandolin ile ilk olarak müzikle bağını gerçek anlamda kuruyor. Müzik dinlemek, müzik yapmak onun için bir
eğlence halini alıyor. Ortaokulda edindiği klasik gitar ile devam ediyor müzik sevdasına… Tüm yazları gitar ve müzikle geçiyor Erdoğan’ın, daha iyi gitar çalabilmek için sürekli parmak alıştırmaları yapıyor o zamanlarda… Bornova Anadolu Lisesi’nde okurken liselerarası müzik yarışmalarına katılıyor, lise sonrasında da müzik yaptığı çok samimi arkadaşı ile
sözleşiyor ve üniversite sınavında Türkiye 17.’si olarak ilk tercihini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yana kullanıyor. Sonra iki arkadaş üniversitede buluşuyorlar; amaçları üniversite yıllarında da birarada müzik çalışmalarını devam ettirmek…

MÜZİKLE YOGRULAN TIP EGİTİMİ

Ege Tıp’ta Üniversitesi bünyesinde bir müzik grubu kuruyorlar. O zamanlar kurdukları bu grubun adı aynı zamanda Erdoğan’ın yeni çıkan ilk albümünün ismi “Dehliz”. izmir ve çevresinde çok tanınıyor grup. izmir’e önemli bir sanatçı geldiğinde, ilk sahne alması için Dehliz çağırılıyor. Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Okay Temiz gibi birçok ünlü ile sahne alıyorlar, konserler veriyorlar. Bu arada Yerel televizyon programlarına da katılıyorlar.

DEHLİZ’İN ÇIKIŞ NOKTASI

İzmir’de popüler bir grup iken neden albüm yapmayı düşünmediklerini sorduğumuzda Dr. Erdoğan şöyle yanıtlıyor: “Tabi albüm yapmak istemiştik. O sıralarda şimdiki gibi dijital kayıtlar yoktu; makaralıydı kayıtlar. Stüdyolar çok pahalıydı. Ee haliyle biz de öğrenciydik… Ama demo kayıtlar yaptık, stüdyoda kayıt yapmanın bambaşka bir şey olduğunu fark ettik. Bu kayıtları alıp İstanbul’a götürmek istedik, olmadı, defalarca kez otobüs garından döndüğümüzü hatırlıyorum. Çok mükemmeliyetçiydik ve hep daha iyisinin olmasını istedik… O şansı kendimize tanımadık. Müzik piyasası istanbul’daydı. istanbul’a gelseydik bu anlamda daha farklı olabilirdi. Ama izmir’de çok güzel vakit geçirdik. Ben de bu grubun anısına albümümün ismini “Dehliz” koydum.”

HAYATI, BİLİMSEL ÇALIŞMALAR VE MÜZİK ÜZERİNE KURULU

Dr. Gürkan Erdoğan Tıp eğitiminden sonra asistanlık için istanbul’a geliyor, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev alıyor. Dr. Erdoğan, iş saatleri dışında geçirdiği zamanları; “Eve gidip TV izlemeyi sevmiyorum, haberleri internetten takip ederim. Kendime ait zamanlarda, mesleki yazılarıma odaklanırım, müzikle ilgilenirim, kitap okurum ya da arkadaşımla sohbet ederim,” şeklinde açıklıyor. Tabii Dr. Erdoğan’ın müzik heyecanı mesleğine olan tutku ile birarada devam ediyor. Evinde stüdyo-kayıt odası kuruyor. Bir dönem reklam müzikleri yapıyor, ünlü bir politikacının seçim müziğine imza atıyor. Derken yoğun olduğu bir dönem göz hekimliği ağır basıyor ve uzunca bir müddet Dr. Erdoğan müzik çalışmalarından ayrı düşüyor ve yalnızca tıbba yoğunlaşıyor.

VE YENİDEN KAYIT

Dr. Gürkan Erdoğan; esinlendiği olayları, duygularını kaleme almaktan geri durmuyor. Söz yazıyor ve evdeki stüdyosunda beste çalışmalarına başlıyor. Parçaların bir kısmının düzenlemesini stüdyosunda kendisi yapıyor, bir kısmını da Tansel Doğanay gerçekleştiriyor. Kayıt sırasında tüm teknik detaylar en üst düzeyde gerçekleştiriliyor ve ilk albüm “Dehliz” yoğun çalışmaların sonucunda çıkıyor. Dr. Gürkan Erdoğan albümün tüm prodüktörlüğünü de gerçekleştirmiş oluyor. Dr. Gürkan Erdoğan süreçle ilgili olarak; “Bir albümüm olsun istiyordum. Hem Dehliz adlı grubumla yaptığım parçalar hem de daha sonra kendi yaptığım besteler vardı. Bunu ortaya koymak hep içimizdeydi ve bu albümü çıkarmaya karar verdim” diyor.

YENİ ALBÜMLER GELECEK

Dr. Gürkan Erdoğan müzik hakkında gelecek planları ile ilgili, “Sanırım hayat boyu 2 ya da 3 yılda bir albüm yapmaya devam edeceğim, çünkü şarkı sözü yazmayı, üretmeyi de sürdüreceğim. Kendi bestelerini sunmak, paylaşmaktan, iç dünyasından çıkanları ortaya koymaktan zevk alıyor insan. Gitarı kendim çalıp, kendim söyleyip kaydediyorum, düzenlemeyi de stüdyomda yapıyorum ve yine yapmaya devam edeceğim” diyor.

ÖNCELİGİ MESLEGİ

Dr. Gürkan Erdoğan, hayatında birinci önceliğinin göz hekimliği olduğunu vurguluyor. Her zaman mesleğini ön planda tuttuğunu ifade ediyor. Albümüyle çok fazla ön plana çıktığında hastalarından ne tür eleştiriler geleceği yönünde endişeleri olmuş. Fakat hastalarının kendisine güveninin tam olması ve sanatçı kişiliğinden dolayı aldığı olumlu yorumlar ile mutlu olduğunu söylüyor.

Bateri ile bütünleşen bir yaşam: Dr. Onur Temizsoylu

Dr. Onur Temizsoylu, hayatında heyecan duyduğu iki önemli uğraşı göz hekimliği ile bateri çalma arasındaki benzerlikleri ortaya koyuyor ve baterinin kendisine kazandırdıklarından bahsediyor.

Asistan Dr. Onur Temizsoylu’nun hayatının her döneminde iyi bir dinleyici olarak müzikle sıkı bir bağı vardı. Ama bir enstrümanla birlikte profesyonel  müzik yolcuğuna başlaması yıllarına denk düşüyor. 1987 doğumlu olan Dr. Temizsoylu, 17 yaşlarındayken, bateri çalmaya başladı. Biraz geç bir başlangıç yaptığını düşünse de; “yeterince  emek verildiğinde insanın her konuda çok iyi olabileceğine” inandı ve meşakkatli bir şekilde yoğun  bir çalışma ile bateride iyi bir seviyeye ulaştı. Bugün üyelerinin baş harflerinden oluşan BOSS adlı grubuyla müzik çalışmalarına devam ediyor.

MÜZİK ÇALIŞMALARI OKUL YÖNETİMİNİN DESTEGİ İLE DEVAM ETTİ

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki öğrencilik yılları boyunca okul yönetimi Dr. Temizsoylu ve grubuna çok yardımcı oldu. Onlara müzik çalışmaları için stüdyo yeri tahsis etti, grup üyeleri çivilerini çaktı, gerçek bir stüdyoya  dönüştürdü mekânı. Temizsoylu’nun tabiri ile “Yumurta kolileri ile stüdyo yaptılar kendilerine.”  Sonrasında sabahtan akşama kadar 7-8 saat hiç durmadan orada bateri çaldığı günler oldu. Üniversite  etkinliklerinde, bahar şenliğinde, hem kendi hem de arkadaşlarının mezuniyet törenlerinde sahne  aldı grupları, Tıp bayramında çaldılar, okulla birlikte eğlenceli günler geçirdiler.

İSTANBUL YILLARI

Dr. Temizsoylu, 2010’da mezun olduktan sonra istanbul’a geldi. 2010-2012 yılları arasında aile  hekimliği yaptı. 2012’den bu yana Bilim Üniversitesi Hastanesi’nde uzmanlık öğrencisi. Bu sırada müzik  çalışmalarını gerçekleştirdiği yeni grupları da oldu. Temizsoylu; “istanbul’da
Kayseri’den çok farklı bir ortam var, insan ilişkileri de farklı. Bu yüzden şimdiye kadar hiç uzun  süreli bir grupla çalışmadım. istanbul’da 5-6 yıl birlikte yola devam ettiğinizde grup olarak  muhakkak isminiz duyuluyor. Ben grup arkadaşlıklarını hep evliliğe benzetiyorum. Hep birarada  oluyorsunuz dolayısıyla bir müddet sonra problemler çıkmaya başlayabiliyor. Daha önce 9 isminde bir  grubum vardı, 4 kişilik ekibimiz BOSS ile yola devam ediyoruz. Kendimi şanslı hissediyorum, çünkü  grup arkadaşlarımla iyi bir frekans yakaladık. Şu an kendimize ait bestelerimiz yok; ama uzun  zamandır yapmak istediklerimizi yapıyoruz: Brit pop, rock coverları yapıyoruz. Placebo, Muse,  Smiths, Stroke, Artic Monkeys çalıyoruz. Şimdilik albüm çıkarma gibi bir hedefimiz yok, ama benim  için en önemli olan stüdyoya girdiğimizde
eğlenmek o anı paylaşmak,” diyor.

MÜZİK VE GÖZ HEKİMLİĞİ BENZERLİKLER TAŞIYOR

Dr. Onur Temizsoylu müzik yapmak ile göz hekimliğinin aslında birbirine çok benzer yanları olduğunu  belirterek konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Bilim ve sanat, her ikisinde de çok büyük  birikimler var. Bazı müzik grupları var ki, onlar olmasaydı diğer grupların önü açılmayacaktı.  Örneğin Pink Floyd progresif rock kapılarını açmamış olsaydı Tool gibi bir grubu dinleyememiş  olacaktık, Türkiye’den de ihtiyaç Molası gibi bir grup hiç çıkmamış olacaktı…”

BATERİDE DE AMELİYATLARDA DA EL AYAK BECERİSİ GEREKLİ


Bateri çalmaya ilk başlandığında zihinsel olarak en çok zorlayan faktörün el ve ayak
koordinasyonunu sağlamak olduğunu da belirten Dr. Onur Temizsoylu, göz ameliyatlarındaki el- ayak kullanımı ile bateri çalarken kullanımının benzer olduğunu şu  sözlerle ifade ediyor: Bateri çalanlar arasında el ve ayakları ayırmak diye bir tabir vardır; bu tüm uzuvlarınızı birbirinden ayrı koordinasyonla haraket ettirebilme yeteneğidir. Bu yetiyi  geliştirmiş olmam özellikle fako cerrahisinde bir taraftan fako pedalını, diğer taraftan ameliyat  mikroskobunu kontrol ederken cihazdan çıkan sesleri dinleyebilmemi sağladı. Cerrahi eğitimimin
başlarında bu avantajı hissettiğimi söyleyebilirim.”

YOL AYRIMI

Profesyonel olarak baterist olmak ya da mesleki kariyer peşinde olmanın bir yol ayrımı olduğunu  belirten Temizsoylu, ”Mezuniyet sonrasında zaman sıkıntısı nedeniyle mesleğimin peşinden giderek  ‘hobi olarak’ müziğe devam etmek durumunda kaldım. Şu andaki müzikal hedeflerim youtube’da bir  kanal oluşturup çaldığımız parçaları yüklemek, aynı zamanda canlı olarak yaptığım müziği insanlarla  paylaşmak. Her ne kadar şuan benim için mesleki eğitimim ön planda olsa da hayatımda en önemli  vazgeçilmezim müziktir. En büyük hayalimse iyi insanlarla tanışıp güzel müzikler yapmak,” şeklinde konuşuyor.

Ophthalmology Life 2016 23. Sayı