“Lenstar Myopia, Güncel Teknolojiye Sahip Önemli Bir Araç Olarak Doktor ve Hastalara Destek Oluyor”

VSY Biotechnology Cerrahi Ekipmanlar Ürün Müdürü Metin Fettahlı

VSY Biotechnology Cerrahi Ekipmanlar Ürün Müdürü Metin Fettahlı, çocukluğunda
kendisine konulan miyop teşhisinin hayatını nasıl kolaylaştırdığından yola çıkarak Lenstar Myopia cihazının; miyopun teşhis ve tedavisindeki önemini, özelliklerini, doktor ve hastalara sağladığı katkıları anlattı.

METİN FETTAHLI

Yarınlarımız olan çocukların her bakımdan sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde göz sağlığı çok önemlidir. Çocuklarda en çok görülen göz kusuru miyopidir. Birçok çocuk ancak
okula başlayıp uzağı seçemediğinde, tahtaya gözünü kırparak baktığında öğretmenleri tarafından fark edilir ve ailelerine bu durum iletilir. Ben de bu deneyimi yaşayanlardan biriydim.

Miyop olduğumu ilkokul ikinci sınıfta, ilkokul öğretmenimin dikkati sayesinde öğrenmiş ve gözlük kullanmaya başlamıştım. Gelişen teknolojiyle birlikte miyopi daha da hızlı yaygınlaşmaya başladı.

Yapılan araştırmalara göre 2050 yılında dünya nüfusunun yarısından fazlasının miyopi olacağı hem de-6.00 D den yüksek derecede olacağı öngörülüyor. Tablet, bilgisayar, televizyon ve akıllı telefonlarda fazlaca vakit geçiren çocuklar yani açık havadan, oyun
alanlarından uzak büyüyenler için miyopi büyük bir tehdit. Miyopi yaşam kalitesini düşürdüğü gibi ülkelerin ekonomilerine de ciddi yük oluyor.

Yeni teknolojik çalışmalarla miyopinin takibi amaçlanıyor. Kolay ve kapsamlı bir miyopi yönetimi yazılım platformu olan Lenstar Myopia da bu sistem üzerine kuruldu. Lenstar Myopia, miyopi başlangıcının erken tespiti için hassas ölçümler sunuyor ve miyopiye karşı mücadeleye katkıda bulunuyor.

EYESUITE MYOPIA ÖZELLİKLERİ

EyeSuite Myopia; ‘myopia.care™’den önde gelen miyopi uzmanları Dr. Thomas Aller ve Pascal Blaser‘ın işbirliğinde geliştirildi. Yazılım kapsamında, Rotterdam, Niederlande’deki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi miyopi uzmanlarının en son eksenel uzunluk büyüme eğrileri kullanılmaktadır. Farklı yöntemlerle miyopi ilerlemesini görselleştirmeye yardımcı olur ve miyopiyi yavaşlatmak için gereken adımlar konusunda hasta ve ebeveynlere danışılır.

Kompakt ve son derece özelleştirilebilir özelliklere sahiptir. Çocuklarda miyopinin yaygınlığı,
nedenleri ve sonuçları hakkında hasta ve ebeveynlerin eğitimini ve konsültasyonunu kolaylaştırmak amaçları arasındadır. Refraktif ilerleme eğilimleri, gözün eksenel uzunluk büyümesi ve çevresel faktörler hakkındaki miyopi araştırmasının en son bulgularına dayanmaktadır. Tüm ilerleme eğilimleri, bölgesel özelliklere göre uyarlanabilir ve mevcut olduklarında yeni kontrol oranlarıyla desteklenebilir. Sistem dahilinde kırılma ve çocukluktaki gelişim baz alınarak, miyopinin yetişkinlikteki durumu, ilerleyişi hakkında tahminlerde bulunulabilir.

EyeSuite Myopia ayrıca kırılma ölçüm cihazlarından önceden toplanan verileri içe aktarma ve bunları EyeSuite Myopia’da kullanma imkânı sunar. Miyop anne baba, miyopi başlangıç
yaşı, okuma veya elektronik cihaz kullanma süresi ve gün ışığında dışarıda geçirilen süre gibi çevresel faktörler miyopinin ilerlemesinde hem risk hem de koruyucu faktörler olabilir.

EyeSuite Miyopia, son araştırma bulgularına dayalı olarak çevresel faktörleri ve bunların etkilerini tanımlama ve miyopi yönetimi sürecindeki değişimlerini görselleştirme olanağı da sunar.

EyeSuite Myopia çocukların miyopi tedavisi ve takibinde faydalı olan güncel teknolojiye sahip önemli bir araç olarak doktor ve hastalara destek olmaya devam edecek.
EyeSuite Myopia’nın birçok güçlü yönlerinden biri de grafiksel görselleştirmelerdir. Optimum
tedaviyi belirlemek için refraktif veya biyometrik verilerin grafik katmanını kullanarak geçmiş ve şimdiki tedavilerin başarısını takip edebilirsiniz. Son derece esnek ve özelleştirilebilir olmakla birlikte, iyi bilinen ‘myopia. care™’ raporuna uygun olarak toplanan
tüm verileri ve görsel eğrileri birleştirir. Bu rapor, hastalara ve ebeveynlerine anlaşılması kolay bilgiler sağlar. Bu, miyopi yönetim sürecine aktif olarak katılmalarına ve durumlarına uygun doğru tedavileri seçmelerine olanak tanır.

Sonuç olarak, 8-13 yaş arası çocuklarda miyopi ilerlemesini ortalama %60 oranında yavaşlattığı klinik olarak kanıtlanmıştır.