İtalya’da Bir Göz Doktoru: Opr. Dr. Simonetta Morselli

“İtalya aşkın, makarnanın ve şarabın ülkesi. tarih, sanat ve birçok güzeliklerle dolu” diyen İtalyan Opr. Dr. Simonetta Morselli, İtalya’ya aşık bir göz hekimi. Opr. Dr. Simonetti ile İtalya’da yaşamak ve göz hekimliği üzerine konuştuk.
Akademik geçmişinizden bahseder misiniz?
Verano Üniversitesi’nden 1991 yılında Medikal Doktor olarak, 1995 yılında da Ophthalmologist olarak  mezun oldum. italya’da Verona Üniversitesi Hastanesi’nde; ön segment cerrahisi, katarakt, refraktif  ve kornea üzerine 10 yıl çalıştım. 2008’in sonunda Bassano’da oftalmoloji departmanının müdürü oldum ve bugün refraktif, kornea,
katarkt, vitreoretinal, şaşılık gibi her türlü cerrahi ameliyatı gerçekleştirmekteyim.
2010’dan bu yana ESCRS Kurulu’ndayım. 2008 yılından bu yana da AICCER kurulunda yer alıyorum. Bu arada italya SMILE’da performans gösteren ilk birkaç cerrahtan biriyim.

Günlük yaşantınız hakkında bilgi verir misiniz?
Genellikle sabah 06.00’da uyanırım. Hastane’de 07.30’dan 14.00 ya da 15.00’a kadar çalışıyorum.  Sonra Bassano’da, Vicenza veya Mestre’de 20.00’a kadar özel hekimlik kapsamında refraktif cerrahisi yapıyorum. Evliyim, maalesef çocuğum yok; dolayısıyla günümün büyük bir kısmı geç saatlere kadar çalışarak ve maillerime cevap vererek geçiriyorum.

Hobileriniz var mı?
Hafta boyunca ve hafta sonu uğraştığım birçok hobim var. Yemek yapmayı ve su içeren her türlü sporu seviyorum. Kayak, rüzgar sörfü, buz pateni, yüzme, yelkencilik ve kayıkla gezinti… Aynı zamanda  özellikle akşam saatlerinde piyano çalmayı çok seviyorum; çünkü uzun bir iş gününün ardından  rahatlamamı sağlıyor.

İtalya’nın öne çıkan kültürel öğeleri neler?
italya aşkın, makarnanın ve şarabın ülkesi. Tarih, sanat ve birçok güzeliklerle dolu. Tüm dünyaca bilinen Roma gibi ziyaret edilebilecek birçok şehri var. Venedik cazibesi ve gizemi ile benzersiz bir şehir. Aynı zamanda benim şehrin Vicenza’da muhteşem mimar Palladio’nun Teatro Olimpico’su gibi  eski ve ünlü binaları ile çok güzel. Dahası çok güzel spagetti ve orjinal pizza yemek isterseniz Naples’e gitmelisiniz. Bence italya dünyanın en güzel ülkelerinden ve italya’da yaşamayı seviyorum.

Favori yemeğinizin tarifini verir misiniz?
Yemek yapmaya bayılıyorum. 2012’de italyan yemek kanalı Gambero Rosso’ya canlı yayında yemek yapmak  üzere davet almıştım. (Bu defa canlı cerrahide değildim! Ve bu çok daha fazla stresliydi!) Verona  kerevizi ile scallop çorbası yaptım; fakat bu tarifi gizi tutmak isterim. Kek yapmayı özellikle Sacher turta yapmayı çok seviyorum.

Oftalmoloji endüstrisi hakkında ne düşünüyorsunuz, bilgi verir misiniz?

Oftalmoloji endüstrisi italyan oftalmolojistlere araştırmalarına devam etmelerini, yeni cihazlar, ilaçlar ve teknikler üzerine çalışmalarını sağlıyor. italya’da maalesef üniversiteler aynı fırsatları sunmuyor.

Türkiye’de hiç bulundunuz mu? Türkiye hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
En son ESCRS Winter için 2015’te istanbul’da bulundum. insanlar çok misafirperverdi ve karın
dışında zaman geçirmekten çok hoşlandım… Gerçekten Türk misafirperveliğini takdir ediyorum.

Ophtalmology Life 2016 23. Sayı