İnsanı Sevmek

Herkesi cahil sanarak diğer insanlara da bu yansıtmayı yapmak bunu yapan insanın kendini aşamadığının bir göstergesidir.

Kaos.
Kin.
Nefret.
İnsanın veya bir grubun diğerlerine üstün olma çabası. Güç gösterisi. Bencillik. Yaşam hakkı tanımama. Bu cümlelerin altına aklınıza gelenleri ekleyebilirsiniz. İnsanlar neden barış içinde yaşayamıyor? Neden bir başkasına tahakküm kurma eğilimine giriyor? Sebebi sizce korku mu? Kişiliğinde yatan yetersizlik mi? Günümüzde e-devlet’ten soyağacımıza bakıyoruz. Annemiz, babamız, dedemiz, büyük büyük büyük dedemiz, babaannemiz. Eğer inanıyorsanız zaten gideceği en uç nokta Adem ve Havva. Araya Nihat’lar girmiş, Ayşe’ler girmiş, Hüseyin’ler girmiş. Ne fark eder? Son uçta gideceği yer belli Adem ve Havva. İnanmıyorsan yine gideceği yer belli ilk İnsan.
Şimdi yine günümüze dönelim ve soralım. İnsanlar niye barış için de yaşayamıyor?
Nedir bu bitmeyen egolar ve tahakküm kurma isteği? Savaşlardan bahsedelim. Çok uluslu yabancı devletlerin bir başka ülke topraklarına konuşlanması?
O ülkede anarşist, terörist veya adına ne derseniz deyiniz; silahlı grupların varlığı. İnsanların teröre kurban gitmesi ve karşılığında verilen cevapta da yeni insanların ölmesi.
Savaşları bırakalım hadi biraz trafikten bahsedeyim. Siz sırada iken , yol sizin iken sağınızdan arabaların geçip önünüze geçmesi. Kırmızı ışıkta beklerken sarı yandığı anda dibine kadar basılan kornalar. Yol vermeme. Evinden geç çıkmanın cezasını diğer sürücülere yüklemek, onları tehlikeye atarak öne geçme çabası.
Çalıştığımız hastanelerdeki bitmek bilmeyen kıskançlıklar, gereksiz kavgalar, insan kayırmalar, ‘o bir şeyi bilmez’ davranışları, ‘bilimsel değil’ saplantıları. Bitmiyor di mi? Daha yazacak çok şey var. Ama temel sorun aslında belli; İnsanı sevmemek. Kendini doğru sanmak, diğer insanların senin yanında bir değeri olmadığına inanmak. Evet zeka seviyesi düşük, cahil bir kesim de toplum içinde yaşayabilir ve siz bundan rahatsızlık da duyuyor olabilirsiniz. Ama herkesi cahil sanarak diğer insanlara da bu yansıtmayı yapmak bunu yapan insanın kendini aşamadığının bir göstergesidir.
Sonuçta insanı severseniz saygı duyabilirsiniz. İnsanı severseniz trafikte hakkını gasp etmekten vazgeçersiniz İnsanı severseniz vurmak öldürmek yerine eğitmeyi tercih edersiniz. Bunun içinde kendini diğer insanların yerine koyma yeten eğine sahip olmanız gerekir. İnsan ömrü çok kısa. 30 yılı eğitimle geçiyor. 15 yılı iş kurma ve kendine gelme. Ardından çocukları büyütme, okutma, evlendirme. Sonra emeklilik. Yaşayacağımız tat alacağımız süre çok kısa. Bunu insanları üzerek değil severek değerlendirelim. Sonuçta yaşayacağımız mutluluk insanları tahakküm altına aldığımız gergin havadan çok daha huzurlu.

Sağlıcakla kalın

L.A