İNSAN KORNEASINA ALTERNATİF YENİ İMPLANT ÜRETİLDİ

İsveçli bilim insanları, biyomühendislik içeren yapay kornea buluşları ile az görenlerin ya da
körlerin yeniden görmesinin sağlanabileceğini açıkladı.

İsveç’te Linköping Üniversitesi (LIU) ve LinkoCare Life Sciences AB iş birliğiyle yapılan pilot çalışmada, göremeyen 20 kişiye domuz derisinden üretilen ve kolajen proteinden oluşan implantlar takıldı. Olumlu sonuçlara ulaşılan araştırmanın ayrıntıları Nature Biotechnology’de yayımlandı. İmplantın deneme çalışmaları ve testleri devam ediyor. Yeni implantın ender bulunan, bağışlanmış insan kornealarının transplantasyonuna alternatif olması bekleniyor. Linköping Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, dünyada yaklaşık 13 milyon insan, korneanın hasar görmesi veya hastalanması nedeniyle kör oluyor. Donör yetersizliği nedeniyle 70 hastadan sadece 1’ine kornea nakli yapılabiliyor. Bağışlanan korneaların iki hafta içinde kullanılması gerekliliği de kornea naklini kısıtlayıcı nedenler arasında sıralanıyor.

Biyomühendislik ürünü kornealar ise iki yıla kadar korunabiliyor. İmplant sayesinde daha fazla insanın çok daha az maliyetle tedaviye erişmesi amaçlanıyor.

 

 

 


Fotoğraf: İnsan Korneasına Benzeyen, Kolajen

Proteinden Oluşan Yeni İmplant

YENİ MİNİMAL INVAZİV YÖNTEM DE BULUNDU

Linköping Üniversitesi, keratokonus hastalığının tedavisi için de yeni, minimal invaziv bir yöntem geliştirildiğini açıkladı. Günümüzde yapıldığı gibi cerrah, hastanın kendi dokusunu almıyor bunun yerine implantın mevcut korneaya yerleştirildiği küçük bir kesi açıyor. Bu kesi lazerle ya da basit cerrahi aletlerle yapılabiliyor ve bu sayede dikişe ihtiyaç duyulmuyor.

 

 

 

 

Fotoğraf: İsveç’in En Büyük Üniversitelerinden
Linköping. Hakan Sundblad /Unsplash

 

Ophthalmology Life 41. Sayı