Haag-Streit biyomikroskopuyla 40 yıllık deneyim

Yaklaşık 40 yıldır Haag-Streit marka biyomikroskopları kullanan Prof. Dr. Reha Ersöz bu biyomikroskopların optik kalite ve sağlamlığından etkilendiklerini belirtiyor.

Haag-Streit markasını kullanmaya nasıl karar verdiniz?

İşin aslına bakarsanız kararı veren ben değilim. 1979 yılında asistanlığa başladığımda, kliniğimizde beş yıldır kullanılan beş adet Haag-Streit 900 model biyomikroskop vardı. Haag-Streit markası, o dönemdeki Türkiye distribütörününün güvenilirliğini ve cihazın üstün kalitesini göz önüne alarak hocam Prof. Dr. Gülhan Slem tarafından tercih edilmiş. Bu biyomikroskoplar yaklaşık 40 yıldır polikliniğimizde kullanımda.

Kullandığınız biyomikroskoplarda ne gibi özellikler vardı?

O zamanın teknolojisinde Hruby lens, aplanasyon tonometresi, fotoğraf kamerası, ön kamara derinliği ve kornea kalınlığı ölçme ataçmanları vardı. Fundus muayenesinde, Hruby lensinden çok faydalandık. Aplanasyon tonometresini birlikte gelen kalibrasyon modülü ile sık sık kalibre ederek, altın standart tansiyon ölçüm cihazı olarak çok uzun yıllar boyunca kullandık. Bu ataçmanlar, 40 yıl içinde elbette ki yıprandılar. Optik yöntemle ön kamara derinliğini ve kornea kalınlığının tayin edilebildiği eklenti aparatları ise araştırma amacıyla çok işimize yaradı. Bunların yardımıyla kliniğimizde doçentlik tezi dahil birçok bilimsel çalışma yapıldı. Daha sonraki yıllarda, ultrasonik ve daha ileri optik sistemler geliştirildiği için bu ataçmanlara artık gerek duymuyoruz. Ancak 10x, 16x ve oküler değiştirerek 25x büyüklük elde edebildiğimiz biyomikroskopları hala kullanıyoruz.

Haag-Streit kullanımı sırasında yaşadığınız, ilginç, unutamadığınız bir anınız var mı?

1990’lı yılların başında iri cüsseli bir hastamız, muayeneye otururken başı döndü ve düşerken biyomikroskopa tutunmaya çalıştı. Biyomikroskop sehpasıyla birlikte gürültüyle devrildi. Hemen kaldırıp sedyeye aldığımız hastada bör sorun olmadığını gördükten sonra büyük endişe içinde biyomikroskopu doğrulttuk. Cihaz sapasağlamdı. Aynası bile kırılmamış, mercek ve elektrik sisteminde en ufak bir sorun bile oluşmamıştı. Meğer “Eyvah biyo gitti” dedirten şangırtılar sehpadaki cam şişenin kırılmasından kaynaklanmış.

Başka marka bir biyomikroskop kullanmayı düşündünüz mü?

Elbette ki, bu 40 yıl içinde üniversite kliniğimiz için başka marka cihazları satın aldığımız oldu. Ancak, bunların çoğunda hayal kırıklığı yaşadık. Teminleri ucuz olan bu cihazların uzun vadede hiç de hesaplı olmadıklarını gördük.

Sizce bir hekim neden Haag-Streit’i tercih etmeli?

Haag-Streit, optik kalite ve sağlamlığa önem veren hekimlerin tercihi olmalıdır. Mekanik, optik ve elektronik özellikleri yönünden çok çok dayanıklı. 40 yıl boyunca, üzerinde yüzün üzerinde asistanın biyomikroskopi öğrendiği, hepimizin tepe tepe kullandığı bu cihazların hala ayakta kalabilmiş olmalarına hayret ediyorum.

Hasta muayenesinde biyomikroskopun önemi nedir?

Biyomikroskop, diğer alanlarda gelişmiş tüm teknolojilere rağmen, oftalmoloji pratiğinin olmazsa olmaz bir cihazı niteliğini hiç kaybetmemiştir. Cihazla, kapak kenarları, konjonktiva ve iris gibi dokuların yanında gözyaşı filmi, kornea, ön kamara sıvısı ve lens gibi saydam ortamlara ait ayrıntılar, çeşitli ışıklandırma teknikleri ve büyüklüklerde gerçek zamanlı ve stereoskopik olarak incelenebilir. Ataçmanlar kullanarak, fotoğraf ve video görüntüleri almak, ön kamara açısı, vitreus ve fundus detaylarını incelemek, göz tansiyonunu ölçmek mümkündür. Lazer sistemlerinin birçoğu bu cihaza eklenir. Bütün bu özellikler
dikkate alındığı zaman, biyomikroskop oftalmoloğun vazgeçilmez ve en önemli yardımcısıdır.

Son dönemde Haag-Streit biyomikroskopta yaşanan gelişmeleri takip ediyor musunuz, dikkatinizi çeken önemli atılımlar neler oldu, bahseder misiniz?

LED aydınlatma opsiyonu eklenmesi ile ömür boyu tek ampul, ışık gücü ve renk doygunluğu avantajlarını bir arada barındırması söz konusu oldu. Özellikle, görüntü alma teknolojisindeki üstünlüklerini çok dikkat çekici buluyorum.

Ophthalmology Life 2014 21. Sayı