Genç Oftalmologlar BİLEP İzlenimlerini Anlattı

Türkiye’nin dört bir yanından göz hekimleri TOD 55. Ulusal Kongre’nin ilk gününde BİLEP toplantılarına katıldı. Genç hekimlere BİLEP hakkındaki izlenimlerini sorduk.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ’NDEN ASS. DR. DENİZCAN ÖZİZMİRLİLER: “KEŞKE TÜM ASİSTANLAR BURADA OLABİLSEYDİ”

Asistanlığımın üçüncü yılındayım. BİLEP kapsamında KRC bölümünün programlarına katıldık. Güzel ve eğitici bilgilerle doluydu. Daha önce TOD videolarından izlediğimiz hocalarımızı yakından görmek de oldukça iyi oldu bizim için. Oldukça eğitici ve güzel bir gün geçirdik. Keşke tüm asistan arkadaşlarımız burada olabilseydi!

 

GÖNEN DEVLET HASTANESİ’NDEN UZM. DR. GİZEM DOĞAN GÖKÇE: “HASTA BAZINDA LENSLERİN KARŞILAŞTIRILMASI VERİMLİ OLDU”

Zorunlu görevimi yapmaktayım. BİLEP oturumunda, son teknolojiyle üretilen lenslerin hasta bazında özelliklerine dayandırılarak anlatılması, karşılaştırılarak anlatılması çok verimli oldu bizim için. Daha çok erişimim olabileceğini düşündüğüm katarakt cerrahisini takip etmeye devam edeceğim.

KARTAL EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDEN UZM. DR. HATİCE SELEN SÖNMEZ: “ÖZET BİLGİLENDİRME YAPARKEN KONUNUN ÖZÜNE DE İNDİLER”

Hastanede daha çok vitreoretinal cerrahi ve tıbbi retina biriminde görev alıyorum. BİLEP konu seçimlerim de bu yönde oluyor. Şu ana kadar katıldığım BİLEP Kursları güncel konulardan oluşuyor. Hocalarımız özet bilgiler verdiler ama bir yandan da olayın özüne inerek detaylı bilgilendirme de yaptılar. Bence bizim için çok verimli ve iyi geçti.

 

KAHRAMANMARAŞ NECİP FAZIL ŞEHİR HASTANESİ’NDEN UZM. DR. MENEKŞE BEZET: “VİDEOLARLA ANLATIM ÇOK ETKİLİ OLDU”

Pandemi döneminde bütün toplantıları on-line yaptığımız için yüz yüze toplantılara hasret kalmıştık. Canlı olmasını gerçekten özlemişiz. BİLEP toplantılarını düzenli olarak takip ediyoruz. Hem güncelliyoruz bilgilerimizi hem yeni bilgileri takip etme fırsatımız oluyor. Özellikle glokom ve katarakt refraktif cerrahide videolarla beraber anlatımlar çok etkili. Bu nedenle ben her ulusal kongrede olması gerektiğini düşünüyorum. Uzman olarak çalışıyorum, aynı zamanda asistan arkadaşlarımın da çok faydalanabileceği toplantılar.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ’NDEN ASS. DR. MUSTAFA KAYABAŞI: “ÇOK FAYDALI OLDU”

Yaklaşık üç yıldır asistan hekim olarak çalışıyorum. Katarakt refraktif cerrahi ve tıbbi retina alanlarında BİLEP toplantılarına katılma fırsatım oldu. Bu toplantıların kendime uygun hissettim, benim için çok faydalı oldu.

ASS. DR. SEHER KÖKSALDI KAYABAŞI: “FARKINDALIK YARATILACAK KONULARA DEĞİNİLMİŞ”

Yaklaşık üç yıldır asistanım. Organize verimli bir toplantı oldu. Merak edilen, farkındalık yaratılacak konulara değinilmiş. Öğrenme aşamasında katarakt ve refraktif cerrahi daha çok ilgimi çekiyor ve bu eğitimlere katılmaya çalışıyorum.

 

TOPLANTI BAŞLIKLARI

Alanının önde gelen isimlerinin konuşmacı olarak yer aldığı BİLEP Kurslarının başlıkları arasında şunlar bulundu:

Özellikli Olgularda Katarakt Cerrahisi, Katarakt Cerrahisinde Nelere Dikkat Ediliyor? Vitreoretinal Cerrahide Sorunlar ve Çözümler, Yaşa Bağlı Makula Dejeneransı Tanı ve Tedavisinde Gelişmeler, Refraktif Kornea ve Lens Cerrahisinde Güncel Eğilim ve Uygulamalar, Diyabetik Retinopati ve Retina Ven Tıkankılığı Tanı ve Tedavisinde Gelişmeler, Cerrahi Tedavide Güncel Yaklaşımlar.