Geçmişten Geleceğe Işık Tutan Müze Panorama 25 Aralık Müzesi̇

ANTEP ŞEHRİNİN KURTULUŞU’NUN 100. YILI KUTLANIRKEN, MÜCADELE YILLARININ YAŞATILDIĞI “PANORAMA 25 ARALIK MÜZESİ” ZİYARETÇİLER TARAFINDAN İLGİ GÖRÜYOR.

25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi, Gaziantep halkının Fransız İşgali’ne karşı 10 ay 9 gün süren ve 25 Aralık 1921’de tamamlanan kurtuluş mücadelesini simgeleme amacıyla kuruldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılarak 25 Aralık 2020 tarihinde açılan müzede, uzman tarihçiler ziyaretçilere Antep Savunması’nın tarihi ve eserlerle ilgili bilgiler veriyor.

Panorama 25 Aralık Müzesi, Seferpaşa Mahallesi’nde, Gaziantep Kalesi’nin gizemli galerisinde yer alıyor. Mücadele sürecinin tümünün ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı müzede, Ünlü Rus Ressam Aleksander Samsonov’un yaptığı 14 tablo, 3 diorama ve 13 metre yüksekliğinde, 120 metre uzunluğunda panoramik yağlı boya çalışması dikkat çekiyor.

Müzede Antep Savunması’nın teşkilatını gösteren eserler ve Mücadele’de simgeleşmiş kişilerle ilgili 125 portrenin yanı sıra, 79 pano, 41 rölyef, 52 heykel ve 13 büst ziyaretçilere sunuluyor.

Yıldırım Kamil Haznedar, Nalbant Hasan Çavuş, Araptarlı Ali, Tüfekçi Yusuf Usta, İncozade Hüseyin ve Dr. Mecit Barlas gibi mücadele kahramanlarının savaşta kullandığı eşyalar görülebiliyor.

Modern müzeciliği temsil eden interaktif alanların yer aldığı müze, geçmişten geleceğe ışık tutuyor.

Ophthalmology Life 37. Sayı