En Büyük Savaş Karşıtı Resim: Guernica

DÂHİ RESSAM PABLO PICASSO, İSPANYA İÇ SAVAŞI’NDA BOMBALANAN GUERNICA KASABASINDA YAŞANAN ACILARI VE SAVAŞIN GERÇEK YÜZÜNÜ, SİYAH BEYAZ RENKLERLE YAPTIĞI GUERNICA TABLOSUNDA RESMETTİ.

20. yüzyıl resim sanatında köklü bir iz bırakan, İspanyol ressam Pablo Picasso,(1881-1973) 92 yıllık yaşamı boyunca 13 bin 500 resim, 100 bin baskı, 34 bin kitap resmi ile 300 heykel, birçok seramik ve çizim yapmıştır. Ne var ki Pablo Picasso’nun dünya sanat tarihinde kalıcı izler bırakan yüzlerce resmi arasında Guernica, 1936-1939 yılları arasında yaşanan İspanya İç Savaşı’nın en kanlı ve acımasız yüzünü yansıtması açısından öneme sahiptir.

SAVAŞIN SİYAHLIĞI, KÜLLERİN GRİSİ, VAHŞET VE ACI

İspanya’da sakin bir kasaba olan Guernica, 26 Nisan 1937 tarihinde, faşist diktatör General Francisco Franco’nun Nazi ve İtalyan kuvvetlerinin yeni uçaklarının test alanı olmasına izin vermesi üzerine bombalanmıştı. Bombardımanla birlikte yerle bir olan kasabada, 1654 kişi ölmüş, 889 sivil yaralanmıştı. O dönem, Paris’te yaşayan Picasso, ülkesinde yaşanan insanlık vahşetinin tüm yıkıcılığını, acımasızlığını ve yarattığı çaresizliği siyah ve gri tonlarla iki aydan kısa bir sürede tamamladığı Guernica tablosuna yansıttı.

Resim savaşın siyahlığı ve küllerin grisinden oluşuyordu çünkü solgun mavi ölüydü artık.
Yaklaşık 3,5 metre yükseklik ve 7,8 metre genişliğe sahip olan tuval, yağlı boya ile yapıldı. Geometrik ve izlenimci anlayışla üretilen resim, kübizmin en önemli örneklerinden sayılmaktadır. Bozulmuş veya yarım biçimde gösterilmiş, biçimleri farklılaşmış insan, hayvan ve binaların bir araya geldiği Guernica, dünya resim tarihinin en büyük savaş karşıtı resimlerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Ophthalmology Life 34. Sayı