DR. KARSTEN KLABE’DEN TRINOVA PRO KLİNİK SONUÇLARI

Dr. Karsten Klabe

KARSTEN KLABE, H. KAYMAK, K. NELLER, P. OMİDİ, A. LANGENBUCHER, H. SCHWAN’IN YAPTIĞI KLİNİK ÇALIŞMANIN SONUÇLARINI DR. KARSTEN KLABE SUNDU. ÖNCE İLK VAKASINI ANLATAN DR. KALEBE, ARDINDAN İLK 20 HASTANIN GENEL SONUÇLARINDAN BAHSETTİ.

ACRIVAUD Trinova Pro C Pupil Adaptive ® GİL ile ilk vakam 75 yaşındaki bir kadın hastam. Bu hastamın görme keskinliği 20/40 ve 20/30, hafif hipermetrop ve az astigmatı mevcuttu. Normal basınçlı hafif kataraktı bulunuyordu ve başka bir patolojisi yoktu. Okumayı, yemeyi, yürümeyi çok seven, tam anlamıyla mükemmel bir büyük anneydi ve gözlüklerinden kurtulmak istiyordu. ACRIVAUD Trinova Pro C Pupil Adaptive ®’in; UV, mor ve mavi ışık filtreli doğal kromofor bir yapısı var. Optik çapı 6 mm. Genel çapı 13 mm. PCO’yu önlemek için 360 derece keskin kenarlı optik tasarımı var. Nominal sabiti 118.0. Güç aralığı yarım diyoptri, artışlarla 0.0 ila 32.0 diyoptri arasında olmasıyla da öne çıkıyor. Trinova Pro modifiye edilmiş bir C haptik dizayna sahip. Tüm modelleriyle uyumlu standart enjektör sistemini kullanarak, kolaylıkla 2.2 mm kesi boyutu ile 24 diyoptri lensi hastamızın gözüne implante ettik. Ameliyat sırasında uyguladığımız viskoelastiğin çıkarılması da gayet iyiydi, kolaylıkla temizledik.

DEFOCUS EĞRİSİ n=20

Göz içi lens sentralizasyonunun ameliyattan sonra birinci hafta ve bir aylık sonuçlarını görüntüledik ve mükemmel bir santralizasyona ait iki fotoğraf elde ettik. Ameliyatta bir hafta ve bir ay sonraya ait sonuçlara bakıldığında görme keskinliği ortalama olarak kusursuz ve 0.8 veya 0.1 logMar. Operasyondan bir ay sonra ise 0 logMAR.

İLK 20 HASTANIN ANKET SONUÇLARI

Kontrol etmemiz gereken ikinci unsur kontrast duyarlılığı. Fotopik ve mezopik koşullarda kontrast duyarlılık testi yapmamızı sağlayan FrACT- Freiburg görme keskinliği ve kontrast testini kullanıyoruz. Mezopik testin 3 aydan önce bir anlamı yok o yüzden şimdilik sadece fotopik test yapıldı ve normal görünüyor. Odak eğrisi neredeyse bizimkiyle aynı. Hastamız; “Ben artık araç plakalarını kocamdan daha erken okuyabiliyorum ve o bir şoför.” diyerek görme keskinliğiyle ilgili mutluluğunu ifade ediyor. Mutlu olan hastalar da cerrahlarını mutlu eder.

VAKA RAPORU (POSTOPERATİF)

İLK 20 HASTANIN SONUÇLARI

ACRIVAUD Trinova Pro C Pupil Adaptive ® ile ameliyat edilen 20 hastamızı da kontrol ederek genel sonuçlara ulaştık. Bu esnada kendileriyle bir anket gerçekleştirdik. Monoküler görme keskinlikleri gerçekten şaşırtıcı derecede iyi. Tüm mesafelerde görme keskinliğinde mükemmel sonuçlarımız var. Yapılan ankette, hare ve parlama sonuçlarına ulaştık. Hastalarımızın hiçbiri hare ve parlamanın yoğunluğundan şikayetçi değil. Tüm hastalar merceği ‘‘iyi’’ veya ‘‘çok iyi’’ arasında işaretledi. Trinova Pro’nun muhteşem performansı beni çok şaşırttı doğrusu. Çok uzun vadeli bir sonucumuz yok ama 1 aylık sonuçlarımız gerçekten çok başarılı.