Dile Kolay: Çeyrek Asırlık Birliktelik

Doğu ve Karadeniz Bölge Müdürü Muammer Ayaz, oftalmoloji endüstrisinin önde gelen firmalarından olan VSY Biotechnology’nin 25 yıllık yani çeyrek asırlık çınarı. VSY Biotechnology’de geçen yılları, anılarını ve şirkete bakışını Ayaz ile görüştük.

VSY ile nasıl tanıştınız?
1998 yılında VSY Ailesi ile tesadüfi olarak yollarımız kesişti. O dönemde İstanbul Kozyatağı’nda bir ofisimiz vardı. Farklı şehirlerden gelir, toplanır, toplantılarımızı orada yapardık. O dönemde ben Ankara’da çalışıyordum.

Hep satış departmanında mıydınız?
Hayır, ilk kurulduğunda satış departmanında değildim. Ankara’da kısa bir süre muhasebe departmanında başladım. Akabinde kontakt lens departmanında ilk satış kariyerime adım attım. Profesyonel satış hayatıma 2000 yılının başında ağırlıklı olarak geçtiğimi söyleyebilirim.

Karadenizli olduğunuz için mi Trabzon’a yerleşme kararı aldınız?
Trabzonlu olmama rağmen Trabzon’da hiç yaşamamıştım. Bu bölgede açılan pozisyon bana teklif edilmişti. Yeni evlenmiş olmama rağmen radikal bir karar alarak Trabzon’a yerleşip kariyerimi burada devam etmeyi düşündüm.

Eşiniz bu durumu nasıl karşıladı?
Eşim en başından beri aldığım kararlara saygı duymuş ve her zaman beni desteklemiştir. Bunun için kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu kararı aldığımda yine arkamda durarak ‘‘Senin ve firman için doğrusu buysa ben de elimden geleni yapmaya hazırım’’ diyerek beni teşvik etmişti.

Peki VSY ile birlikteliğinizi nasıl tanımlarsınız?
VSY benim hayatım, gecem gündüzüm anım… VSY ile iç içe hayatımı yaşamışımdır.
Eşimle geçmiş dönemlerde bir gün muhabbet ederken ki o zaman eşimle 18 yıllık evliydim, konusu açıldı eşime dedim ki “Seninle 18 yıllık evliyim, VSY ile 20 yıllık evliyim.” Hayatımdaki yeri gerçekten bu şekilde; bir evlilik gibi… “Siz 20 yıllık eşinizden ayrılmak ister
misiniz?” Bu mutlu bir evlilik, bağlılıktır. Onun için bunu içselleştirmek çok önemli.

VSY’yi kendi çocuğum gibi görüyorum. İlk başlarda kucağımdaki bebek sonrasında emekleyen, yürüyen ardından koşan, gelişen, büyüyen bir çocuk…Sonrasında üniversite sınavını kazanıp başarı ile okulunu tamamlayan çalışkan üretken ve vatanına milletine
faydalı olmaya çalışan bir genç. Tüm bu süreçleri en başından yani amatörden profesyonel olana kadar geçen çeyrek asırı aşkın sürede gelişim, değişim ve kurumsal yapının içinde
olmam ve her zaman bu süreçlere katkıda bulunmam, benim için anlatılmaz güzel bir duygudur.

Muammer Ayaz Ophthalmology Life Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Regiman Deniz Ekmekci ile.

Son 4 yıldır satışta Türkiye bölge birincisi oldunuz ve daha önce Müşteri Kilit Yöneticisiyken de Trabzon şehri ile hep ilk 3’te yer aldınız, bu sürdürülebilir başarınızın sırrından bahseder misiniz?
Satışta sürdürülebilir başarıda kapının anahtarı güvendir. Karşılıklı olarak iyi niyet güven ve ürünlerimize olan inanç başarının temel anahtarıydı. Sonrasında bana inanan ve benim de güvendiğim ekibim sayesinde başarı serimiz devam etmiştir.

Sorumlu olduğum geniş coğrafya içerisinde ekip arkadaşlarım ile hekimlerimize düzenli ziyaretler gerçekleştirmekten büyük zevk aldığımı belirtmek isterim. Çeyrek asırlık bu süreçte hala heyecanımı kaybetmemiş olmam da bence başarımın önemli unsurlarından biri. Hala ilk günkü heyecanı yaşadığımı söylemeden geçemeyeceğim.

İş hayatındaki bu istikrarlı çizginizin çocuklarınıza da örnek olduğunu düşünüyor musunuz?
Kesinlikle. 2 oğlum var, biri 19 diğeri 12 yaşında. Benim işe olan bakış açımı, iş disiplinimi görüp onlar da kendi hayatlarında mümkün olduğunca bunu uygulamaya çalışıyorlar. Çocuklarımın odasına astığım güzel bir söz var “her ne olursan ol, olduğun şeyin en iyisi ol!” diye.

Çocuklarıma aşıladığım bir diğer önemli konu olaylara pozitif yönüyle bakmalarını sağlamak. Negatif bir olay dahi olsa ben içinden pozitif bir tarafını cımbızlar, kendi hayatıma
uygulamaya çalışırım. Kişisel başarımda etkili olan bir yönümün de bu olduğunu düşünüyorum.

Yeni yapılanmada, son durumda VSY Biotechnology’yi dünden bugüne nasıl görüyorsunuz?
Güzel bir söz vardır, ‘‘Değişmeyen tek şey Değişimin kendisidir.’’ Geldiğimiz noktada kurumsal bir yapıya büründüğümüzü ve profesyonel bir bakış açısına sahip olduğumuzu
gözlemliyorum. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen Ülke Müdürü Orçun Demircan, Satış Müdürü Murat Karaca, Müşteri Hizmetleri Müdürü Meltem Borateş ve Ekibine ve tabii ki kendi ekibim Ali Akgün, Volkan Yaşar, Sabahattin Özen ve Ece Yüceel’e de çok teşekkür ediyorum. Bu bir ekip işi. Ekibin bir parçası olamıyorsanız başarılı olmak imkansızdır.

Teşekkür ederim.

Ophthalmology Life Dergisi 43. Sayı / 2023