Çok yönlü bir spor dalı: MMA

Profesyonel karma dövüş sanatları (MMA) sporcusu aynı zamanda federasyonun kurucularından Opr. Dr. Timuçin Yıldırım ile dünyada son dönemde giderek yaygınlaşan MMA hakkında görüştük.

Doktorluk mesleğinin yanı sıra gönlünü MMA’ya kaptırarak bu alanda uzmanlaşan Opr. Dr. Timuçin Yıldırım, bu spor dalının geçmişinin antik Yunan’a kadar uzandığını belirterek söze başlıyor: “Antik Yunan’da yapılan ve hem ayakta hem yerde devam eden ‘Pankreas’, MMA’nın atası kabul edilmektedir. ‘Pankration’ kelimesi Yunanca’daki her şey, tüm anlamına gelen ‘Pan’ ile güçler anlamına gelen ‘kratos’ kelimelerinden türetilmiştir ve Helenik boks ile güreşin karmasıdır” şeklinde spor dalının tarihini özetleyen Yıldırım, ardından sorularımızı şöyle cevaplıyor:

Karma dövüş sanatlarına ne zaman ve nasıl başladınız?

Uzak Doğu sporlarıyla tanışmam, ortaokulda teakwondo ile oldu. Bu ilgim, ilerleyen yıllarda aikido, boks ve kick box ile devam etti. Kendisi de eski bir sporcu olan, kick box milli takım antrenörlerinden Ali Arık önderliğinde Türkiye MMA Federasyonu’nu kurduk. Sanayiciden avukata, doktordan spor kulübü sahibine kadar çeşitli branşlara uzanan renkli bir yönetim kurulumuz var. İki yılı aşkın süredir de Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya’da antrenör, sporcu ve hakem seminerleri gerçekleştiriyoruz. İş yaşamımdaki yoğunluk nedeniyle, antrenörüm Ali Arık ile genellikle haftada iki antrenman gerçekleştiriyoruz.

MMA’yı nasıl tanımlarsınız?

Karma Dövüş Sanatları anlamına gelen Mixed Martial Arts (MMA) organizasyonlarda ve diğer mücadele sporlarında kullanılan ve çok geniş mücadele teknikleri içeren, tam temas bir mücadele sporudur. Kurallar, sporcuların yerde veya ayaktayken birbirlerine hücum etmelerine ve sarılarak mücadele etmelerine izin verir. MMA’ya savunma sporlarındaki son nokta diyebilirim. Boks, Muay Thai, Güreş ve Jiu Jitsu branşlarındaki tekniklerin birleşmesiyle oluştuğu için geçerliliği ve etkinliği yüksek olan bir spordur. MMA sporcularının ısınmalarının başlı başına güç ve hız antrenmanlarından oluşması, onların güçlü bir fizik yapısına ve kondisyona sahip olmalarını sağlar. MMA sporunu hem kendilerini korumak hem de daha sıkı bir fiziğe sahip olmaları adına bayan sporcuların da yapmasını tavsiye ederim.

MMA maçları için sporcular nasıl hazırlanıyor ve maçlar nasıl gerçekleşiyor?

MMA maçlarında, ileri derecede dayanıklılık, kondisyon ve konsantrasyon gereklidir. MMA’da da bütün mücadele sporları gibi devamlı antrenman yapılması ve çaba gösterilmesi şart. Sporcuların tek başına güç, hız, zeka veya kondisyona sahip olmaları bir şey ifade etmiyor. Ayakta ve yerde aynı performansı sergileme yeteneklerini geliştirmeleri için çalışmaları gerekiyor. Eldivenler boks eldivenlerinden oldukça küçüktür ve parmaklar açıktadır. Bu sayede, rakip yakalanabilir. Maçlar genelde bir tarafın pes etmesi ya da nakavtla biter. Ayrıca, hakem maçı bitirebilir ya da sonuç masa hakemlerinden gelecek puanla da belirlenebilir.

MMA’nın dünya çapında tanınırlığı ne düzeyde?

UFC, STRİKEFORCE ve PRIDE gibi organizasyonlar sayesinde, MMA daha evrensel ve popüler bir spor haline geldi. Bu tip organizasyonlar, farklı geçmişleri olan sporcuların MMA’da birbirleriyle mücadele etmelerine olanak sağlıyor. MMA günümüzde birçok ülkede en hızlı gelişen spor dalı konumunda. Dünyada heyecanlı ve nefes kesen aktivitelerden biri kabul ediliyor ve seyircisi gün geçtikçe artıyor. Randy Couture, Chuck Lidell, Georges St Pierre, Fedor Emelianenko, Anderson Silva ve gibi birçok şampiyon bu sporun yıldızları arasında yer alıyor ve yıldızları pop müzik sanatçıları kadar popülerliğe sahip.

MMA’nın ruh ve beden üzerindeki etkilerinden bahseder misiniz?

Bütün mücadele sporlarında başarı kişinin zekası, performansı ve bedensel kabiliyeti ile doğru orantılıdır. Bu tür spor dallarında yapılan her hatanın bedelini sadece kendileri ödediği için, sporcularda sorumluluk bilinci gelişir. Hatalarıyla ilgili bahane üretme hakları yoktur. Bu tür sporlar, dayanıklılık ve mücadele ruhu gerektirdiği için hayatın her safhasında karşılaşılacak olan zorluklara karşı tam bir beden eğitimi vazifesi görür. Kişinin özgüveninin artmasını ve doğru zamanda, doğru karar verebilme yeteneğinin gelişmesini sağlar.

Peki, bu dövüş sporu size neler kazandırdı?

MMA sporu, daha önce çeşitli dallarda edindiğim teknikleri tek bir potada eritmemi sağladı, bana sınırlarımı gösterdi. Antrenman sırasında günlük yaşamın getirdiği sıkıntı ve stres salonun dışında kalıyor. Çalışırken, bol kalori yakıldığı için antrenman bittiğinde kuş gibi hafif hissediyorum.

Kimler MMA yapabilir?

7’den 70’e herkes MMA sporu yapabilir. Yurt dışında ve Türkiye’de bu sporun müsabıklık yaşı 10. Tabi ki MMA ile uğraşan herkes profesyonel maçlara çıkmak zorunda değil. İnsanlarda profesyonel maçlardaki sertlikten dolayı oluşmuş yanlış bir algıya rağmen, antrenmanlardaki sakatlıklar bir halı saha maçındaki sakatlanmalardan daha azdır. Spor salonlarındaki tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki bu tarz sporları yapan insanlar, belli süre sonra, enteresan bir şekilde eski hallerinden daha sakin oluyor. Daha az kavga eden ve sorun çıkartmayan insanlar haline geliyor.

MMA’ya başlamak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?

Başlarken mutlaka bilgili ve eğitimli antrenörleri seçmelerini öneririm. MMA federasyonuyla bağlantılı antrenörleri, beslenme alışkanlıklarından, sakatlanma durumlarına kadar ciddi eğitimlerden geçiriyoruz. Profesyonel maçlara bakıp korkmasınlar. Antrenmanlarını her yaş gurubundan sağlık engeli olmayan herkesin yapabileceği bir spor. Hem ayakta hem yerde devam ettiği için kendinizi savunmanız gerektiğinde gerçek hayatta diğer tüm mücadele sporlarından daha fazla faydalı olduğunu düşünüyorum.

Ophthalmology Life 2014 21. Sayı