Bilardo umudu, sevinci ve üzüntüsüyle yaşama benziyor

Bilardo tutkunu gençlere öncelikle, iyi bir izleyici olmaları ve bilardo ustalarını taklit etmelerini öneririm. Bilardo dersi veren hocalar da var, ama bilardo oynayanların yüzde 90’ı eğlence amacıyla bu sporla uğraşıyor. Keyif almak ve zihinsel dinlenme bilardo oynamak için yeterli bir sebeptir.

Opr. Dr. Onur Abdik, türkiye’de gençler arasında oldukça sevilen bilardonun önemli isimlerinden biri. Türkiye’deki ilk cepli bilardolar spor kulübü’nün kurucusu olan aynı zamanda il turnuvalarında ve ulusal turnuvalarda şampiyonlukları bulunan Abdik ile bilardo serüvenini konuştuk.

Yaşamımızda çoğumuzun en azından bir kez bilardo oynadığı olmuştur. İsteka isimli sopa, toplar ve uzun masanın cazibesi, etki alanı oluşturur. Türkiye’de oldukça yaygın olan bilardonun usta isimlerinden birisi de göz doktoru Onur Abdik. Bilardo ve yaşam arasında ilişki kuran ve bilardoyu hayat felsefesi ile birleştiren Dr. Abdik’e bilardo tutkusu üzerine sorularımızı yönelttik.

Bilardo ile tanışmanız ne şekilde oldu?

Bilardoyu ilk defa lisedeyken arkadaşlarla oynamıştık. Bilardoyla dostluğum bir hafta sonu eğlencesi olarak başladı.

Ne kadar zamandır oynuyorsunuz?

Bilardoyu sportif anlamda 21 yıldır oynuyorum. 1993 yılında 7 arkadaşımızla faaliyete geçirdiğimiz Pool&Snooker isimli Türkiye’nin ilk cepli bilardolar spor kulübünün kurucu başkanı oldum.

Yarışmalara ya da farklı organizasyonlara katılıyor musunuz?

Türkiye’de 1995 yılında ilk defa yapılan resmi Türkiye Cepli Bilardo turnuvasında şampiyon oldum. O dönemde, Ankara’da ya-şıyordum ve 40’dan fazla İl Şampiyonası kazandım. İl turnuvalarında ve ulusal turnuvalarda çeşitli derecelerim var. Son yıllarda
ise gençlerin de yer aldığı turnuvalara vaktim yettiğince katılıyorum.

Bilardoyu daha çok nerede ve kimlerle oynuyorsunuz?

Yerleşik olduğum Kahramanmaraş’ta sürekli gittiğim bilardo kulüpleri var, orada bilardo oynuyorum. Tatilde de otellerde bilardo oynamaya zaman ayırıyorum. Ara sıra da internet ortamında bilardo oynamayı tercih ediyorum. Ayrıca, kurucusu olduğum bir kafede çok iyi bir bilardo masası bulunuyor, orada da bilardo oynuyorum.

Sizin için bilardo ne ifade ediyor? En fazla etkilendiğiniz tarafı nedir?

Bilardonun benim için bir tür meditasyon niteliği taşıdığını söyleyebilirim. Turnuvalarda önemli bir adrenalin kaynağı oluyor. Bilardo, beyin ve vücut koordinasyonunun aynı anda kullanıldığı bir spor dalı. Bilardodan en çok etkilendi-ğim tarafsa bir centilmen sporu olması ve etik değerlerin kazanılmasına yardımcı olması.

Bilardo ile hayat felsefeniz arasında bir bağ var mı?

Bilardo ile hayat felsefem arasında bir bağın kesinlikle olduğunu düşünüyorum. Sporun her türünde bir ya-rışma kültürü gelişir. Her sporcunun hedefleri vardır, daha başarılı, daha önde veya daha yüksekte olmak ister. Bu bir hazırlık ve mücadele gerektirir. Sporcu yarışmada, rakibine saygı duymayı ve sporun kurallarına uymayı öğrenir; başardığında mutlu olur, kaybettiğinde ise hatalarını görerek yeni bir yarışmaya hazırlanır. Ancak, yense de yenilse de mutlaka gelecekte yeni bir yarışma olacaktır. Dolayısıyla, umut, sevinç ve
üzüntü hiçbir zaman sona ermez. Yaşamda da böyle değil mi?

Bilardo çeşitleri nelerdir?

Bilardo veya diğer adıyla isteka sporları (isteka topa vurulan sopaya verilen ad) temelde cepli ve cepsiz olarak ikiye ayrılır. Genel olarak bilinen ismiyle 3 top, cepsiz bilardoya örnektir, Amerikan bilardosu ise cepli (delikli) masalarda oynanır. Ben bilardonun bütün türlerini oynarım, ama cepli bilardoları seviyorum.

Bilardonun püf noktaları nelerdir?

Bilardo sporcularının en başta keskin bir görüşe sahip olması gerekir. Bilardo da dengeli bir duruş hassas kol terazisi ve topu yönlendirme becerisini oyun taktiği ile kombine etmek şarttır. Psikolojik olarak da sağlam sinirlere sahip olmak önemlidir. İyi bir bilardo oyuncusu, düzgün bir temel tekniğe sahiptir. Her zaman iyi oynamak mümkün değildir ama bir vuruşla bile sporcunun kapasitesi anlaşılabilir.

Doktorlar bilardoya ilgi gösteriyor mu?

Doktorlar bilardoya pek ilgi göstermiyor. Amatörce ilgilenenler olabilir ama ben tanımıyorum. Aslında, benimle de oynamak istemiyorlar sanırım.

Bu oyunun tarihine ilişkin araştırmalar var mı, ilk olarak icat edilişi nasıl oldu, bahseder misiniz?

İlk defa, 16’ıncı yüzyılda Fransa’da saraylarda bilardo oynandığına dair kayıt ve resimler var. Dolayısıyla, bilardo bir saray sporu olarak başlamış, çünkü o dönemde ekipmanları çok pahalıymış ve nadir bulunurmuş. Ör-neğin, ilk bilardo topları fildişinden yapılırmış. Daha sonra ise özellikle, ganyan oynanan salonlarda bilardo masası bulunduğundan, cepli bilar-doların genel ismi ‘Pool’ olarak kalmış. Türkiye’de Atatürk’ün bilardo
oynarken çekilmiş fotoğrafları vardır.

Bilardoda önemli isimler kimler?

Türkiye’de elbette Semih Saygıner, büyük bir bilardo ustası, dünya çapında bir isim ve çok değerli bir kişiliktir. Saygıner, cepsiz bilar-do oyuncusudur. Türkiye’de cepli bilardo konusunda uluslararası başarı kazanmış isim pek yoktur. Dünyada ise bilardoda çok sivrilen bir sporcu yok, ama genellikle Alman, Amerikan, İngiliz ve Filipinli oyuncular bu alanda ön sıralarda yer alıyor.

Ophthalmology Life 2014 21. Sayı