Bedensel ve ruhsal uyumluluk için; Yoga

Opr. Dr. Başak Bostancı ceran’la yoganın anlamı, felsefesi, teorik ve pratik yararları, beden ve ruh sağlığına olumlu etkileri konusunda görüştük.

Opr. Dr. Başak Bostancı Ceran, yogaya başladıktan sonra kronik ağrılarının azaldığını ve olaylara karşı daha sakin ve hoşgörülü bir yaklaşım kazandığını belirtiyor.

Yoga’nın felsefesiyle ilgili misiniz, bu konuda sizi etkileyen unsurlardan kısaca bahseder misiniz?

Her ne kadar yogaya zihinsel ve bedensel olarak kendimi tanımak ve sınırlarımı genişletmek için başladıysam da zamanla felsefesine de ilgi duydum. Beni en çok etkileyen nefesin, duruşların ve düşüncenin birbirini bu kadar etkileyebilen kavramlar olduğunu öğrenmem ve deneyimlemem oldu.

Zihin-beden ilişkisinden söz eder misiniz?

Zihin ve bedeni bir arada çalışan, birbirinden etkilenen iki kavram olarak düşünmek gerek. Öyle ki birindeki ufak bir bozukluk diğerinin çalışmasını engelliyor. Bedeninde ağrısı olan bir kişinin yaptığı işe konsantre olamaması ya da stres altındaki kişilerin yaşadığı baş, omuz ağrıları buna verilebilecek basit örnekler. İyilik hali için beden ve zihnin sağlıklı ve uyum içerinde çalışıyor olması gerekiyor.

Yoga çalışmalarınıza nasıl başladınız, felsefesi ve hareketleri arasında bağ var mı?

Yoga yapmaya tıp fakültesi 3. sınıf öğrencisi iken başladım. 3. sınıfın zor bir sene olduğu bilinir. Derslerin stresi, geç saate kadar masa başında eğilerek çalışmak sırt ve omuz ağrılarım olmasına yol açmıştı. Yogaya başladıktan sonra, hem kronik ağrılarım azaldı hem de olaylara karşı daha sakin ve hoşgörülü bir yaklaşım kazandım.

Yogadaki duruşların (asanaların) her birinin ardında bir felsefi anlam var. Örneğin ağaç hareketi, denge içerisinde dururken bulunduğumuz yere köklenebilmeyi ve beklentisiz bir kabul etme haline sahip olmayı temsil ediyor.

Yoga’nın diğer meditasyon yöntemlerinden farkı nedir?

Yoga sadece bir meditasyon yöntemi değil, nefesin, asanaların ve zihnin bir arada çalıştığı bir disiplindir. Diğer meditasyon yöntemlerinde olduğu gibi farkındalık kavramını içerir ancak ciddi bir bedensel boyutu vardır.

Yoganın vücuda etkileri ve genel anlamda faydaları nelerdir?

Duruşlar esnasında kaslar güvenli bir şekilde esner, kaslardaki katılık ve ağrı hissi azalır. Eklem ve kasların hareket kabiliyeti artar, bağ dokusu güçlenir. Yoga ile aynı zamanda, endokrin bezlere ve iç organlara bir anlamda masaj yapılır. Bu dokular uyarılır ve dengelenir. Yoga sayesinde dikkat ve odaklanma, denge pozlarıyla, hizalanma çalışmaları ile zamanla artar. Düzenli yoga yapmak stresi azaltır, zihne bir dinginlik ve açıklık getirir. Kişi yaşamda zorlandığı durumları daha kolay idare etmeye başlar, düşünce, tepki ve hislerinin daha çok farkına varır.

Yoga yaparken önerilen müzikler nelerdir?

İnsan ne dinleyerek huzurlu oluyorsa ve anda kalabiliyorsa onu dinlemeli diye düşünüyorum. Bazı kişiler doğanın sesini, bazıları mantraları tercih eder. Ben daha çok yavaş tempolu Chill-Out ve Lounge müziklerinden hoşlanıyorum.

Hangi sıklıkta yoga yapıyorsunuz?

Uzun süredir, haftada üç gün yoga yapıyorum.

Yoga yaptığınızda nasıl hissediyorsunuz?

Kendimi sakin ancak enerji dolmuş hissediyorum. Bazen dersten önce hiç halimin olmadığı ve yerimden kalkamayacağımı düşündüğüm zamanlar oluyor. O günlerde bile yoga yapmaya başladıktan 15 dakika sonra çok iyi hissediyorum.

Yoga’yı herkese önerir misiniz, kimler çalışmalı?

Bence yogayı herkes deneyimlemeli. Yoganın en güzel özelliklerinden biri çocukluktan ileri yaşa kadar her yaş grubunda yapılabilir olması. 70 yaşında baş duruşlarında dakikalarca durabilen yoga arkadaşlarımın olması bunun en güzel örneği. Özellikle stresli bir hayatı olan, masa karşısında çalışan veya biz göz doktorları gibi
biyomikroskop başında duruş bozuklukları geliştirmiş kişiler için omurgaya olan yararları sebebiyle uygun olduğunu düşünüyorum.

Yoga yapmanın mesleki yaşamınıza etkileri olduğunu düşünüyor musunuz?

Her gün farklı kişileri muayene etmek, ameliyat kararı almak ve koşturmalı bir iş yaşamına sahip olmak işimizin bir parçası. Buna ek olarak, gerek muayene gerekse ameliyatlar sırasında postür bozuklukları geliştirebiliyoruz. Hem işimizi yaparken stresle savaşmada, hem de kalıcı postür bozuklukları geliştirmemek için yoga yapmanın göz doktorlarına iyi geleceğini düşünüyorum.

Ophthalmology Life 2015 22. Sayı