Başarılı bir kadın girişimci Opr. Dr. Berrin Gelişken

Opr. Dr. Berrin gelişken; kendi çalışma prensiplerini kendisinin oluşturacağı, ilkelerini gerçekleştirebileceği, kendisine özel bir işletme kurma fikrinden yola çıktı… bilgi, tecrübe ve uzmanlığından, girişimci ruhundan cesaretle ekonomik riskleri üstlendi ve Adana’nın ilçesi olan Çukurova’da fark yaratmak üzere Sezar Hastanesi’nin göz bölümü’nün işletmeciliğini aldı. Göz alanında başarılı kadın girişimcilere örnek teşkil eden Dr. Gelişken’in hikâyesini kendisi ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyle sizlerle paylaşıyoruz.

İdealist bir hekim olan Opr. Dr. Berrin Gelişken; öğretmen emeklisi bir ailenin kızı… İlkokul öğrencisi olan kızı Elif’le yaşıyor, yaklaşık 10 yıldır ailesinin de ikame ettiği Adana’da hekimlik görevini gerçekleştiriyor. Dr. Gelişken ’in mesleki hayatı daha çok kamuda geçmiş,
son 2 yıldır özel kurumlarda çalışıyor. Dr. Gelişken, gerçekleştirdiği girişimci bir adım ile de Adana’nın Çukurova İlçesi’nde açılan Sezar Hastanesi’nin Göz Bölümü’nün işletmeciliğini aldı.

Göz bölümünüz hayırlı uğurlu olsun, böyle bir fikir nasıl doğdu?

Kendime ait, çalışma prensiplerimi kendimin oluşturacağı bir yer kurmayı hep istemişimdir. Sezar Hastanesi’nden teklif geldi. “Göz Merkezimiz yok, işletmesini devretmeyi düşünüyoruz, açmak ister misiniz?” diye sordular. Zaten benim de hayalimdi. İstediğim ameliyatları, en güzel koşullarda yapabileceğim, göz alanındaki yenilikleri hastalarıma uygulayabileceğim bir yer düşünüyordum ve kabul ettim. Göz Merkezi’miz hastanenin içerisinde özel bir kurum gibi.

Peki, ne tür farklılıklar mevcut?

Son teknoloji içeren üstün görüş sunan ürünleri kullanıyorum. Katarakt ameliyatlarında standardın dışında premier lensler kullanıyorum. Her mesafede görüş sağlayabilen lensler sayesinde hastalarımızın görüş gücünü, yaşam kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz Çukurova Bölgesi’nde insanların kültür seviyesi oldukça yüksek, farkındalığı yüksek insanlar ve çalışmalarımızı, çabalarımızı önemsiyorlar. Uyumlu güzel bir hasta profilimiz var. Burada bulunmaktan dolayı mutluyum. Hastalarıma karşı çok fazla sorumluluk hissediyorum. Ameliyat yapıp hastayı göndermek ve bir daha görüşmemek gibi bir durum bizde söz konusu değil. Hastalarımızla ameliyat sonrasında da yıllarca tekrar tekrar görüşüyoruz. Bir süre sonra aile oluyoruz. Aynı şekilde Göz Merkezi’ndeki arkadaşlarımızla da bir aile gibiyiz. Samimiyeti seviyorum. Daha önce kamuda yıllardır beraber çalıştığım ekibimle birlikte çalışıyoruz.

Adana birincil ilişkilerin ağırlık kazandığı, herkesin birbirini gıyaben de olsa tanıdığı bir yer değil mi?

Evet, Adana büyük bir şehir ama aynı zamanda küçük bir mahalle gibi… Herkes birbirini tanıyor… Aile gibi oluyorsunuz, onların her şeyi ile ilgilenmeye başlıyorsunuz. Bu da güzel bir duygu… Çukurova romanlara, öykülere konu olan bir yer, edebi bir kentte yaşamak güzel olmalı… Çukurova denilince akla; Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Karacaoğlan ve Dadaloğlu gibi birçok isim geliyor. Sezar Hastanesi konumu itibariyle de bilindik bir
yerde… Evet. Sezar Hastanesi Adana’nın en bilindik yerinde; Hayal Park’ın yanında konumlanıyor. Adana’da Hayal Park’ı bilmeyen olmaz.

Hastanedeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Sistemimizi kurduk; her türlü hizmeti verebiliyoruz. Katarakt, şaşılık ameliyatları, piterjiyum, DSR gibi ameliyatları gerçekleştiriyoruz. Ayrıca medial retina, diyabetik retinopati gibi takiplerimiz var. Hastalarımızdan geri dönüşler de güzel. Yeni hastalarımızın yanı sıra Adana’da yıllardır takip ettiğim hastalarım da var. Hastalarımla ilgilenmek beni mutlu ediyor. Aynı zamanda çocuk hastalarımızın takibini de yapıyoruz. Civarda çok fazla okul var okula başlamadan önce göz muayenelerinin yapılması çok önemli.

Göz Merkezi aynı zamanda geniş bir cihaz parkuru anlamına geliyor, sizde ne tür cihazlar mevcut?

Her şeyi eksiksiz planlamaya çalıştık. Argon lazer, otorefraktometre, OCT, optik biyometri, Göz USG’si ve topografi gibi bir hastanede olması gerek tüm cihazlarımız mevcut.

Peki bu cihaz alımlarını siz mi gerçekleştirdiniz?

Evet. Bankalara başvurarak kredi aldım, leasing kullandım. Risk aldım ama her şeyi sıfırdan kurdum.

“Risk almaya nasıl cesaret ettiniz?” diye soranlar oluyor mu?

Evet oluyor. “şu zamanda şu koşullarda nasıl cesaret ettiniz?” diye soruyorlar… Ben bu görüşe katılmıyorum. Toplumlarda kadınların daha az cesaretli olduğu gibi bir yanılgı var; halbuki kadınlar artık kendi ayakları üzerinde duruyor ve çok başarılı girişimlerde bulunuyorlar.

Bulunduğunuz ilçede potansiyel var mı?

Evet, potansiyel var. Bir de hastanenin bulunduğu konum güzel ve bu bölgede de göz merkezi hemen hemen yok gibi.

“Mesleğe kadın bakış açısı var” diyebilir miyiz?

Evet kesinlikle. Göz Merkezi’nde birlikte çalıştığım arkadaşlarım da kadın ve hepimizin çok detaycı, hassas bir yapısı var. Erkeklerle kıyaslamıyorum fakat sanırım kadınların daha büyük bir kısmı inceliklere çok fazla önem veriyor.

Ophthalmology Life 2018 27. Sayı