Balkanlar’da Olağanüstü Güzelli̇kte Bi̇r Kent: Ohri̇

BALKANLARIN KÜÇÜK BİR PROTOTİPİ GÖRÜNÜMÜNDEKİ OHRİ, TARİHİ MEKÂNLARI, OHRİ GÖLÜ’NÜN MUHTEŞEM MANZARASI, SICAKKANLI İNSANLARIYLA AVRUPA’NIN GÖZDE TURİZM MERKEZLERİNDEN BİRİ.

Siyasi ve tarihi açıdan büyük çalkantılara sahne olan Balkanlar’da şirin ve güzel bir ülke olan Kuzey Makedonya’nın daha da güzel ve şirin bir kenti Ohri. Yemyeşil doğa manzarası, Galicica Dağı eteklerindeki eşsiz konumu, tarihi ve Avrupa’nın en güzel görünümlerinden birine sahip Ohri Gölü’yle Avrupa’nın mutlaka görülmesi gereken, gördükçe yeniden görmek istenilen yerlerinden biri.

Makedonların yanı sıra Türkler ve Arnavutların da yoğun olarak yaşadığı Ohri’de yaklaşık 50 bin kişi yaşıyor. Ülkenin başkent Üsküp’ten sonra ikinci tarih, kültür ve turizm kenti olan ve iki havalimanından birisinin bulunduğu Ohri, insanlarının sıcakkanlılığı, içtenliğiyle de turistler açısından büyüleyici bir ortam sunuyor.

Kıyıları Arnavutluk’a da uzanan Ohri Gölü 1979 yılında, “Balkanlar’ın Kudüs’ü” olarak anılan Ohri kenti ise 1980 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alındı.

6 BİN YILLIK GEÇMİŞ

6 bin yıllık bir geçmişiyle Ohri, MÖ. 2. yüzyılda Roma Cumhuriyeti tarafından inşa edilen ve günümüzde Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan ve Türkiye topraklarına uzanan Tarihi Egnatia Yolu üzerinde. Büyük İskender’in babası olan II. Philip’in egemenliğine aldığı Ohri daha sonra sırasıyla Slavlar, Bizans, I. Bulgar Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesinde yer aldı. 1912-1913 Balkan Savaşları’nın ardından 1943 yılına kadar Yugoslavya Krallığı, 1991 yılına kadar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti, 1991 yılında Bağımsız Makendonya, 2018 yılından itibaren de Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin bir kenti oldu.

İNCİSİ VE BALIĞIYLA ÜNLÜ GÖL

Kente ismini veren Ohri Gölü, berrak suları, balığı ve ünlü incisiyle yaz kış hem balkanların hem de Avrupa’nın uğrak mekânlarından biri. Kentin diğer görülmesi gereken yerleri ise şöyle: Galicica Milli Parkı, Sveti Naum Kilisesi ve Manastırı, Ohrid Kalesi, Ohri Ayasofya Kilisesi, Çar Samuel Kalesi, Çınar Meydanı, Zeynel Abidin Paşa Camii, Ali Paşa Camii, Kliment Caddesi, Antik Tiyatro, Liman Meydanı, Aziz Kliment Anıtı ve Aziz Kiril ile Methodius Kardeşler Anıtı, Josip Broz Tito’nun Yazlık Evi, Ohrid Evleri.

Ophthalmology Life 35. Sayı