Bahar Esintisi’ni 26 Nisan’a Kadar Ziyaret Edebilirsiniz

Uluslararası Bahar Esintisi Sergisi, İstanbul Bahariye Sanat Galerisi’nde 26 Nisan’a kadar devam edecek. Yabancı ve yerli birçok önemli sanatçının katıldığı sergide Oftalmolog aynı zamanda Ressam Dr. Füsun Uzunoğlu’nun eserleri olan Vendettalar da sanatseverlerle buluşuyor.

Dr. Füsun Uzunoğlu’nun eserleri tuval üzerine akrilik, 40×40 boyutlarındaki Vendettalar; elinde çiçek tutan bir kız çocuğu ve balonuyla bir erkek çocuğu. Dr. Uzunoğlu, eserlerinde çocuklara yer vermesindeki düşüncelerini şöyle açıklıyor: Güç ve paraya olan yıkıcı bağımlılık akla geldiğinde beni etkileyen bir yapıttır ‘V for Vendetta’. Gerçeği görme başarısıdır, V’nin Vendetta’sı. Günümüzde Guy Fawkes Vendetta maskeleri dünyanın her yerinde, her yıl yüzbinlerce satıyor. Vendettalarım belki sizlerde de dünyanın ve çocukların geleceğiyle ilgili bir kıvılcım uyandırır.

Dünya… Yaşlı dünya…. Daha ne kadar ışık yılı, ne kadar yıl, ne kadar ay veya gün yaşar bilinmez. Tek bildiğimiz var: O’nun da bizim gibi bir ömrü olduğu. Yitip giden yıldızlar, güneşler ve zamanın sonsuzluğu, bizlerin ne kadar ölümlü olduğumuzu daha bir vuruyor yüzümüze. Düşünürsek eğer. Ölümlü olduğumuzu hatırlarsak. Bir Kızılderili atasözü der ki: ‘Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak.’

Çocuklar saf sevgileri, sınırsız hayal güçleri, merak duyguları, törpülenmemiş vicdanları, enerjileri ile daha güzel bir dünyayı istiyorlar. Bunu hak ediyorlar. Bizler kirlenmiş vicdanlarımız, dogmalarla prangalanmış beyinlerimiz ve çarpılmış değer yargılarımızla onlara güzel bir dünya bırakabilecek miyiz?

Kamera: Mengü Gezgin / Dr. Füsun Uzunoğlu, Bahar Esintisi Sergisi’nde Vendetta’yı Anlatırken

Bahariye Sanat Galerisi’ndeki Bahar Esintisi Sergisi için: http://bahariyesanat.com/springbreezer-exhibition/

Dr. Füsun Uzunoğlu’nun çalışmalarına web sitesinden ulaşabilirsiniz: https://www.fusunuzunoglu.com/resimler